logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Pomoc po suszy

Środa, 1 sierpnia 2018 (03:26)

Premier nie wyklucza nowelizacji budżetu państwa, jeśli będzie potrzebna większa pomoc dla poszkodowanych przez suszę rolników.

 

Na pomoc dla gospodarstw, które dotknęła tegoroczna susza, rząd chce przeznaczyć z budżetu państwa blisko 800 mln zł. Z tego 25 mln zł zostanie spożytkowane na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, kolejne 60 mln zł to dopłaty do oprocentowania kredytów zaciągniętych przez rolników. 697 mln zł to pula rządowej pomocy na dotacje do hektara upraw rolnych zniszczonych w przynajmniej 30 procentach, a 17,5 mln zł na dotacje do hektara powierzchni stawów. Te kwoty zatwierdziła Rada Ministrów podczas wczorajszego posiedzenia rządu.

Łącznie z budżetu państwa na pomoc poszkodowanym w tym roku – nie tylko przez suszę, gdyż podjęta uchwała w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich przewiduje także udzielenie pomocy gospodarstwom dotkniętym powodzią – rząd chce przeznaczyć 799,5 mln zł.

Wyczekiwane wsparcie

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że w obecnej sytuacji rolnicy oczekują przede wszystkim tej bezpośredniej pomocy finansowej. – Jeżeli teraz z powodu suszy nie ma plonu, który był zaplanowany do sprzedaży, to czasami nie ma za co żyć, ale też nie ma za co uregulować bieżących zobowiązań, choćby wobec firm, które dostarczały np. środki ochrony roślin – wskazuje Szmulewicz.

Nasz rozmówca ocenia, że środki, które rząd zdecydował się zarezerwować na pomoc rolnikom, to stosunkowo wysoka kwota, jednak i tak nie zrekompensuje poniesionych szkód. – Z pewnością jednak w przypadku gospodarstw, które ucierpiały najbardziej, pozwoli złagodzić skutki suszy. Na przyszłość jednak w większym stopniu powinniśmy zadbać o odpowiedni system ubezpieczeń, żeby po prostu rolnicy mieli lepsze możliwości ubezpieczania się i zmniejszania ryzyka związanego z prowadzoną działalnością – dodaje prezes KRIR.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski

Aktualizacja 1 sierpnia 2018 (09:14)

Nasz Dziennik