logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Tomasz Wojtasik/ PAP

Poszukiwanie źródła zakażenia

Poniedziałek, 6 stycznia 2020 (22:40)

Służbom weterynaryjnym nie udało się jeszcze ustalić źródła zakażenia ptasią grypą. 

W miejscowości Topola Osiedle ptasia grypa zaatakowała fermę drobiu, w wyniku czego padło 65 tys. kur niosek. 

W związku z wykryciem w miejscowości Topola Osiedle na fermie drobiu wirusa ptasiej grypy służby weterynaryjne wszczęły dochodzenie na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym w promieniu 10 km. Badaniem objętych zostało objęto 31 ferm drobiu na terenie powiatu ostrowskiego.

Mirosław Welz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, powiedział PAP, że służby weterynaryjne nadal szukają przyczyn pojawienia się ptasiej grypy. – Prowadzone są dochodzenia epizootyczne i szybko reagujemy, aby nie dopuścić do rozwleczenia się czynnika zakaźnego, który na pewno znalazł się w tych zarażonych gospodarstwach – stwierdził.

Zdaniem Welza, trudno jest ustalić przyczyny. – Najczęstszym źródłem jest dzikie ptactwo – zauważył.

Na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce przystąpiono do utylizacji zakażonego wirusem ptasiej grypy drobiu.

W sobotę rozpoczęła się utylizacja 65 tys. kur niosek chorych na ptasią grypę na fermie drobiu w Topoli Osiedle. Z informacji udostępnionej Polskiej Agencji Prasowej przez wojewódzkiego lekarza weterynarii w Poznaniu Andrzeja Żarneckiego wynika, że rozpoczęcie gazowania kur poprzedziła wycena drobiu, aby oszacować straty. Dzięki temu powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowie Wlkp. będzie mógł wydać nakaz dotyczący wysokości wypłacanego przez państwo odszkodowania dla hodowcy.

Padłe kury przewożone były do oddalonego o ponad 200 km Śmiłowa koło Piły. Wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu poinformował również, że w ramach tego przedsięwzięcia przygotowano odpowiednio zabezpieczone auta. – Na wszelki wypadek przewozowi towarzyszyć będzie konwój ze środkami dezynfekcyjnymi – podkreślił Żarnecki.

 

Kolejne ogniska na Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie pojawiły się kolejne dwa dodatkowe (piąte i szóste) ogniska ptasiej grypy. Są to miejscowości: Wólka Orłowska, gm. Izbica, oraz Olchowiec Kolonia, gm. Żółkiewka.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, poinformował, że natychmiast po podejrzeniu możliwości wystąpienia wirusa ptasiej grypy na terenie województwa lubelskiego wojewoda lubelski Lech Sprawka zwołał spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego podległe wojewodzie służby omówiły działania w przypadku potwierdzenia H5N8. 31 grudnia 2019 roku wyniki badań potwierdziły, że chodzi o wirus ptasiej grypy.

Jak nadmienił, wojewoda osobiście udał się na miejsce, aby ocenić sytuację. – Działania służb polegają na usuwaniu padłych zwierząt, ściółki, wszystkiego, co mogło mieć kontakt z wirusem, łącznie ze sprzętem i paszą. Kolejnym etapem będą dezynfekcje gospodarstw w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Cała akcja przebiega w sposób prawidłowy, zgodnie z procedurami – zaznaczył w piątek Wieczerzak.

Z przekazanych przez niego informacji wynikało również, że od czwartku trwała akcja utylizacji padłych indyków z pierwszego ogniska. Również w czwartek trzy samochody ciężarowe wyjechały do zakładu utylizacji do Małopolski. Jak podkreślił, rozpoczęto też gazowanie żywego drobiu w kurnikach w pierwszych trzech ogniskach.

Służby weterynaryjne przypominają, że rolnicy przed wejściem do budynków, gdzie przetrzymywany jest drób, zobowiązani są wykładać maty dezynfekcyjne i nie mogą wpuszczać osób postronnych na teren fermy.

Jacek Sądej

NaszDziennik.pl