logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Polska Grupa Spożywcza

Czwartek, 28 kwietnia 2022 (12:38)

Aktualizacja: Środa, 8 marca 2023 (11:30)

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, poinformował na konferencji o rozpoczęciu działalności Polskiej Grupy Spożywczej (PGS).

Według ministra Henryka Kowalczyka Polska Grupa Spożywcza (PGS) stanie się „podmiotem, który będzie odgrywać istotną rolę w bezpieczeństwie żywności”.

– Ale też niezwykle ważną rolą Grupy Spożywczej, holdingu spożywczego, jak to było wcześniej nazywane, to jest przede wszystkim rola, która będzie pozwalała na godne sprzedawanie produktów rolnych przez rolników. To jest rola, którą Grupa Spożywcza będzie wykonywać w łamaniu zmów cenowych – podkreślił.

– Mam nadzieję, że po kilku miesiącach działaniach (...) wszyscy, a w szczególności rolnicy, zobaczą prawdziwe efekty i wielkie pozytywy – podsumował.

W ubiegłym tygodniu rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie Krajowej Spółki Cukrowej Krajowej Grupy Spożywczej. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

„Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej” – wskazano. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl