logo

DOLMED SA zostanie sprywatyzowany?

Wtorek, 16 października 2012 (11:55)

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED prawdopodobnie zostanie sprywatyzowane. Na razie nie wiadomo, czy w całości trafi w inne ręce, czy samorząd zostawi jeszcze jakiś pakiet akcji dla siebie.

Komercjalizacja dolnośląskich jednostek służby zdrowia jest tylko wstępem do ich prywatyzacji, a co za tym idzie - powstania realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.

- Niepokojące jest przede wszystkim to, że do tej pory ta jednostka była spółką prawa handlowego, która należała do samorządu województwa. W tym momencie mamy dowód na to, że komercjalizacja, czyli przekształcenie jednostek służby zdrowia w spółki, może być wstępem do prywatyzacji. Najpierw się specjalizuje, a później - jak widać na przykładzie DOLMED SA - próbuje się prywatyzować. To jest bardzo niepokojący sygnał, jeżeli stanie się tak, że zostanie to również zastosowane w przypadku szpitali. Nie ma żadnej gwarancji, że tak nie będzie. Może to w znaczny sposób utrudnić dostęp do świadczeń medycznych na Dolnym Śląsku – powiedział  Radiu Maryja Paweł Hreniak, szef klubu PiS w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED SA działa na rynku usług medycznych od 1977 roku. W 2005 r. zostało przekształcone na mocy uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w spółkę akcyjną. Należy do największych placówek lecznictwa otwartego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

W ramach podstawowej opieki medycznej świadczy usługi dla ponad 38 tys. osób, a łącznie z jego usług korzysta rocznie ponad 150 tysięcy pacjentów.

MM