logo

"Europa wielkich szans" w Europarlamencie

Środa, 17 października 2012 (08:04)
Aktualizacja: Środa, 17 października 2012 (09:54)

Zarządzanie dwutlenkiem węgla i energią odnawialną szansą dla zrównoważonego rozwoju Europy – to tytuł konferencji z cyklu „Europa wielkich szans”, która odbędzie się w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w budynku Altiero Spinelli w sali A5E-2 i potrwa do ok. 13.45 - informuje Radio Maryja. Konferencja w Brukseli zakończy szereg debat, które odbyły się już w Tucznie i Toruniu.

Tym razem prelegenci z Polski i z zagranicy omówią takie kwestie jak podstawa prawna zrównoważonego rozwoju w Europie, dwutlenek węgla szansą dla ochrony bioróżnorodności i tworzenia miejsc pracy w obszarach wiejskich Europy czy też energia odnawialna.

Ten ostatni temat wiąże się z wykorzystaniem źródeł geotermalnych w celu redukcji emisji dwutlenku węgla oraz wzrostem gospodarczym na przykładzie toruńskiej geotermii.

Zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosława Piotrowskiego, redukcja emisji dwutlenku węgla w Europie i pakiet energetyczno-klimatyczny zdecydowanie osłabi konkurencyjność polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Wykorzystanie źródeł geotermalnych w Europie oraz emisja dwutlenku węgla to niezwykle istotne kwestie dla gospodarek poszczególnych krajów członkowskich Unii, w tym Polski. Plan wprowadzenia tzw. pakietu energetyczno-klimatycznego powinien dać do myślenia poszczególnym rządom, co do potencjalnych strat ich gospodarek w perspektywie krótko czy też długoterminowej.

MM