logo

Cena ropy spada, w OPEC+ nie ma jednomyślności

Czwartek, 4 czerwca 2020 (08:32)

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z 3-miesięcznego maksimum. Wśród krajów OPEC+ nie ma jednomyślności co do dalszych cięć dostaw ropy. Dane z USA podają w wątpliwość siłę ożywienia popytu na paliwa – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 36,54 USD, po zniżce ceny o 2,01 procent.

Przed krajami sojuszu OPEC+ stoi poważne zadanie: podjęcie decyzji w sprawie dalszych działań – przedłużenia obecnych cięć dostaw ropy.

W kwietniu producenci ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek. Te ustalenia obowiązują do końca czerwca.

Tymczasem wśród członków OPEC+ nie ma jednomyślności, co robić dalej.

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, opowiada się za utrzymaniem niższych dostaw surowca przez następny miesiąc. Do tej propozycji przychyla się też Rosja, drugi czołowy producent ropy w OPEC+.

Rijad i Moskwa tracą jednak cierpliwość w związku z lekceważącym zachowaniem innego czołowego producenta ropy z OPEC+, jakim jest Irak. Podczas gdy większość głównych graczy w OPEC+ jest za przestrzeganiem uzgodnionych warunków dostaw ropy, Bagdad nie stosuje się do przewidzianych dla niego limitów produkcji surowca.

JG, PAP

Aktualizacja 4 czerwca 2020 (08:45)