logo

Orbán o budżecie UE

Wtorek, 30 czerwca 2020 (16:46)

Większe wsparcie dla bogatszych państw UE byłoby sprzeczne z unijnymi wartościami – oświadczył  premier Węgier Viktor Orbán podczas wideokonferencji z szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Poinformował o tym rzecznik Orbána – Bertalan Havasi.

Orbán oznajmił, że Węgrom zależy na tym, by budżet Unii był sprawiedliwy, a projekt obecnie leżący na stole jest od tego daleki.

Nie może tak być, by bogatsze państwa dostały większe wsparcie, bo jest to sprzeczne z europejskimi wartościami – zacytował Orbána Havasi.

Orbán rozmawiał z Michelem w ramach przygotowań do szczytu unijnego 17 i 18 lipca.

Węgierski minister finansów Mihály Varga mówił wcześniej, że unijny plan ożywienia gospodarki powinien łagodzić szkody spowodowane przez pandemię koronawirusa w sposób proporcjonalny, a tymczasem odpowiada on interesom państw Południa. Zdaniem Vargi, KE przy podziale tych funduszy zaproponowała rozwiązania niekorzystne dla państw członkowskich o niższych dochodach.

Według węgierskiego ministra, potrzebny byłby taki program rzeczywistej odbudowy, który uwzględniałby fakt, że ożywianie gospodarki może oznaczać w przyszłości większe obciążenie dla mniej rozwiniętych krajów o otwartej gospodarce, które prowadzą zdyscyplinowaną politykę budżetową.

JG, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (17:21)