logo

Miedź na LME w Londynie pod presją

Piątek, 11 czerwca 2021 (08:55)
Aktualizacja: 11 czerwca 2021 (09:05)

Miedź na giełdzie metali w Londynie jest pod presją z powodu informacji, że Chiny chcą uwolnić państwowe rezerwy metali przemysłowych w ramach programu schładzania wzrostów cen na rynkach towarowych.

Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec 9.890,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,99 proc. do 4,5295 USD za funt.

Władze Chin chcą uwolnić państwowe zapasy metali bazowych, aby zapanować nad wzrostami ich notowań i powstrzymać rosnącą inflację – wynika z planu, który dopiero zostanie upubliczniony.

Metale, które mają być oferowane bezpośrednio użytkownikom końcowym, to miedź, aluminium i cynk – podają źródła znające plan władz.

Istnieje minimalny limit ilości metalu, o który można się starać – w przypadku miedzi to 500 ton, a oferta metali ma być comiesięczna i ma obowiązywać przez rok – wskazują chińskie źródła zaznajomione z planami.

Firma badawcza CRU Group podała w swoim raporcie, że Chiny chcą uwolnić m.in. od 800 tys. do 900 tys. ton aluminium już w przyszłym miesiącu.

Analitycy wskazują, że z powodu rosnących cen metali w ostatnich tygodniach chińskie fabryki poniosły znaczne koszty, ponieważ nie były w stanie przerzucić ich na konsumentów.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zniżkowała o 88 USD do 9.890 USD za tonę.

APW