logo

Miedź i inne metale bazowe na LME drożeją

Czwartek, 14 października 2021 (08:58)
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (09:04)

Notowania miedzi i innych metali przemysłowych na giełdzie metali w Londynie rosną. Globalny kryzys energetyczny wpływa na ograniczenie dostaw – od Chin po Europę – co grozi zwiększeniem presji inflacyjnej spowodowanej wzrostem cen surowców.

Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 9.651,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 1,12 proc. do 4,5670 USD za funt.

Na giełdzie metali w Szanghaju miedź zyskała 5 proc.

Analitycy wskazują, że utrzymuje się globalna presja inflacyjna wraz ze wzrostem PPI w Chinach.

Chińskie biuro statystyczne podało w czwartek, że ceny PPI wzrosły we wrześniu rdr. o 10,7 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 9,5 proc.

To najmocniejszy wzrost cen fabrycznych w Chinach od niemal 26 lat. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI rdr. o 10,5 proc.

Tak silny wzrost PPI w Chinach może się łatwo przenieść na inne gospodarki na świecie, biorąc pod uwagę rolę tego kraju jako największego eksportera na świecie.

Tymczasem analitycy wskazują, że w przypadku miedzi spadające globalne zapasy tego metalu i odporny jak na razie popyt okazują się mocną siłą przeciwdziałającą rosnącym obawom na rynkach o perspektywy makro i ryzyka, że stagflacja i niedobory energii mogą przyhamować mocne tempo światowego wzrostu gospodarczego.

Eksperci Trafigura Group, wiodącego brokera miedzi, wskazują, że energooszczędne huty zmniejszyły produkcję m.in. miedzi, a zagrożenie kryzysem energetycznym dla producentów rośnie.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 186 USD i kosztowała 9.651,00 USD za tonę.

APW, PAP