logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

500 plus

Czwartek, 30 czerwca 2022 (12:48)

Wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy – od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego – warto złożyć do 30 czerwca. Wtedy świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 czerwca trwa nowy okres świadczeniowy „Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez ZUS.

„Wniosek o świadczenie z programu »Rodzina 500 plus«, na nowy okres świadczeniowy – trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego 2023 r. – warto złożyć do 30 czerwca 2022 r., aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Rodzice, którzy złożą ten wniosek w lipcu, otrzymają pieniądze od lipca. Ta zasada dotyczy kolejnych miesięcy” – wskazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

„Ważne jest także, aby poprawnie wypełnić wniosek. Błędy mogą wpłynąć na czas przyznania środków. Dlatego warto przed wysłaniem wniosku sprawdzić PESEL i numer konta. Należy również zaznaczyć odpowiedni okres świadczeniowy, na który ZUS wypłaci pieniądze. Trwa on od 1 czerwca do 31 maja 2023 r.” – podkreślił Żebrowski.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Każdy rodzic ma stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. i 22. dzień miesiąca. Gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, pieniądze zostaną przekazane dzień wcześniej.

JG, PAP

NaszDziennik.pl