logo
logo

Zdjęcie: Alicja z Pixabay/ Inne

Czasowy zakaz importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy

Sobota, 15 kwietnia 2023 (16:21)

Aktualizacja: Sobota, 15 kwietnia 2023 (16:37)

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na Twitterze. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca br. jest zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.

„Zgodnie z kierunkową decyzją Rady Ministrów właśnie podpisałem Rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych” – napisał na Buda na Twitterze.

Minister zamieścił skan rozporządzenia oraz załącznik do niego.

Jak czytamy, chodzi o rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 15 kwietnia br. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

„Na podstawie [...] ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą [...] zarządza się”, że do „30 czerwca 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia”.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski produktów rolnych dotyczy: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.

Jak dodano, rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Powstało ono w porozumieniu z ministrem finansów i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

APW, PAP

NaszDziennik.pl