logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Orlen z udziałami KUFPEC Norway

Poniedziałek, 20 listopada 2023 (11:39)

Aktualizacja: Poniedziałek, 20 listopada 2023 (12:14)

Zakupiliśmy 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway, zyskując udział w 11 koncesjach, 5 złożach – poinformował dziś prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„Zakupiliśmy 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway, przez co zyskujemy tym samym udział w 11 koncesjach,
5 złożach, czyli zwiększamy własne wydobycie w Norwegii” – powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajtek, informując o strategicznych inwestycjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Jak dodał, poprzez tę akwizycję, wydobycie zwiększy się
w Norwegii o ponad miliard metrów sześciennych gazu.

„Dziś w Norwegii wydobywamy około 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu. To też nie stałoby się, gdybyśmy cały czas w tej Norwegii nie inwestowali – zarówno organicznie, jak i poprzez mniejsze akwizycje” – wskazał szef Orlenu.

Dodał, że ta akwizycja – ponad miliard metrów sześciennych gazu – „zapewnia nam wypełnienie gazociągu Baltic Pipe w następnym roku o 50 proc. własnego wydobycia”. „Drugie 50 proc. jest z kontraktów, które zawarliśmy” – przekazał.

„W przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji PGNiG Upstream Norway, umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem. Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych” – napisano w poniedziałkowym komunikacie spółki.

„W efekcie transakcji wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy
4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej” – podano.

Zakup udziału w KUFPEC Norway został sfinalizowany
w całości z działalności spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – przekazał prezes Orlenu.

„To była bardzo ciężka transakcja. To przecież jest jedna
ze spółek narodowej kuwejckiej spółki Petroleum, ale dzięki licznym kontaktom na Bliskich Wschodzie, […] dzięki partnerom i dzięki tym współpracom, które nawiązujemy, możemy robić w tak ciężkich czasach tak duże akwizycje” – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Poinformował, że norweska spółka Orlenu zarobiła
w ubiegłym roku ok. 3 mld zł.

„[…] Zwiększyła się nasza pozycja: z dziesiątego miejsca awansowaliśmy na ósme miejsce właśnie tam, na Szelfie Norweskim” – podkreślił Obajtek.

Jak wynika z komunikatu spółki, w wyniku przejęcia KUFPEC Norway w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. Spółka ma awansować
z dziesiątego na ósme miejsce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod względem rocznego wydobycia węglowodorów. Akwizycja przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych przez PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe, a ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny.

Daniel Obajtek dodał, że Orlen realizuje również inne inwestycje gazowe. Wskazał, że „dziś już pływają dwa gazowce [statek przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego], za chwilę wyjdą w swój rejs następne dwa gazowce […] w następnej kolejności w sumie
8 gazowców”. Zauważył, że rozpoczęta została rozbudowa magazynu w Wierzchowicach, dzięki której powierzchnia magazynowa w Polsce zwiększy się do 4 mld m sześc. gazu.

Prezes Daniel Obajtek odniósł się również do międzynarodowych ratingów dla firmy Orlen.

„Rating Fitch w zeszłym roku został podwyższony o dwa poziomy do poziomu BB+ z perspektywą stabilną. Zaś
z kolei Moody’s […] przyznał najwyższy w historii rating, ocenę Orlenu na poziomie A3. Takiego poziomu nigdy
w historii Orlen nie miał” – podsumował Obajtek. 

EKO, PAP

NaszDziennik.pl