logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Rachunki za prąd

Piątek, 24 listopada 2023 (15:54)

Wystąpiłem do TK z wnioskiem zmierzającym do tego, aby Polacy płacili o połowę mniejsze rachunki za prąd – poinformował dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chodzi o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją europejskich przepisów regulujących uprawnienia do emisji CO2 w systemie ETS.

W ocenie Zbigniewa Ziobry Polacy płacą więcej za prąd „z racji rozwiązań, które narzuciła naszemu krajowi Unia Europejska w ramach systemu ETS, który zobowiązuje do zakupu tzw. uprawnień do emisji handlu dwutlenkiem węgla”.

„Wystąpiłem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją europejskich przepisów regulujących materię z zakresu uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS, który został wprowadzony z pogwałceniem zasady jednomyślności, która gwarantowała każdemu państwu, w tym Polsce, złożenie weta w sytuacji, kiedy rozwiązania dotyczą bezpośrednio miksu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego państwa” – przekazał Ziobro.

Dodał, że rozwiązania te „radykalnie ingerują w sferę energetyki i całej gospodarki, siłą rzeczy sprawiając, że państwa muszą zmieniać miks energetyczny”. „W przypadku Polski jest to – można powiedzieć – najbardziej drastyczny zabieg dlatego, że polska gospodarka, o czym wszyscy wiedzą, w znaczącym stopniu czerpie energię elektryczną ze spalania węgla” – zauważył minister.

Podkreślił, że system ETS pomyślano w taki sposób, aby eliminować węgiel jako źródło prowadzące do pozyskiwania energii elektrycznej. „W konsekwencji te europejskie decyzje, które zapadły z wyłączeniem zasady jednomyślności, z pozbawieniem Polski złożenia weta, doprowadziły do radykalnej ingerencji w polski miks energetyczny” – dodał szef MS.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl