logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Albert Zawada/ PAP

Polskie porty najbardziej konkurencyjne

Piątek, 24 listopada 2023 (17:24)

„Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku, i to jest niezmiernie ważne” – powiedział dziś podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Strategia dotycząca gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej i ochrony przeciwpowodziowej to strategia wykoncypowana przed 2015 rokiem” – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak dodał, „dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne”.

Podczas konferencji poświęconej inwestycjom związanym z żeglugą morską i śródlądową oraz gospodarką morską i wodną wymieniano inwestycje zrealizowane, realizowane i planowane do realizacji. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekazał, że najistotniejsze było powiększenie zdolności przeładunkowych w portach polskich.

„Jeżeli porównamy to z 2015 rokiem, kiedy przejmowaliśmy władzę, te wyniki wynosił 77 mln ton, obecnie to jest 133 mln ton, co jest ogromnym wzrostem – ponad 70 proc., wskazującym kierunek inwestycyjny, który był realizowany” – przekazał Gróbarczyk. „To wiąże się z efektem finansowym, który z tego tytułu wpływa bezpośrednio do budżetu państwa” – podkreślił.

Wśród kluczowych zrealizowanych już inwestycji związanych z żeglugą morską i śródlądową oraz gospodarką morską i wodną wymienił m.in. modernizację obszarów w Porcie Gdańsk i Porcie Gdynia oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście–Szczecin do 12,5 m. Podkreślił też znaczenie inwestycji, które są w trakcie realizacji – m.in. powstający w Świnoujściu port instalacyjny dla offshore czy przyszła budowa terminala kontenerowego.

„Realizacja całej polityki offshorowej obecnie nabiera ogromnego tempa. Byliśmy odpowiedzialni za rozdystrybuowanie koncesji offshorowych – to zostało zakończone”.

Nawiązał też do zadań realizowanych w ramach gospodarki wodnej, wskazując jako priorytetowe wyzwania związane z ochroną przeciwpowodziową. „Programy ochrony Wisły i Odry oraz program ochrony Odry to miliardowe inwestycje w tym zakresie” – przypomniał Gróbarczyk.

„Główny zbiornik, który został przez nas dokończony i uruchomiony i on uratował zachodnią Polskę przed powodzią w 2017 roku, to zbiornik w Raciborzu. On został dokończony w 100 proc.” – podkreślił wiceminister infrastruktury.

Przekazał też, że w ramach inwestycji związanych z działaniami na Odrze przebudowano m.in. most kolejowy na Regalicy w Szczecinie.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl