logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. R. SOBKOWICZ/ Nasz Dziennik

Z miłości do tradycji

Środa, 5 stycznia 2022 (00:03)

Aktualizacja: Środa, 5 stycznia 2022 (09:33)

W czym tkwi fenomen Małej Armii Janosika, artystycznej grupy z Raby Wyżnej? Zespół poszerza horyzonty, pozwala realizować własne pasje, uczy wspólnego muzykowania, ale też dodaje skrzydeł, wiary w siebie. To szkoła empatii i zrozumienia drugiego człowieka. Miejsce, gdzie dzieci poznają tradycje swojego regionu, wspólnie śpiewają i grają ludowe utwory, ale też tworzą własne interpretacje, m.in. pieśni patriotycznych.

Najmłodszy artysta w Małej Armii Janosika ma niespełna 4 lata, a najstarszy 70. Wszyscy ubrani są w tradycyjne góralskie stroje. Zespół ma na swoim koncie już kilkadziesiąt koncertów o charakterze ludowym, religijnym i patriotycznym w różnych częściach Polski. Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia odbył swój debiutancki występ zagraniczny na deskach Węgierskiej Opery Państwowej w Budapeszcie.

– Koncert w Budapeszcie pokazał nam, jak bardzo Polacy za granicą potrzebują polskiej muzyki, folkloru i patriotyzmu. Szczególnie ujął widzów młody wiek naszych artystów – dzieli się Damian Pałasz, pomysłodawca i twórca Małej Armii Janosika. – Na Węgrzech udało nam się też z dziećmi zwiedzić Budapeszt, byliśmy m.in. w tamtejszej bazylice Świętego Stefana, na jarmarku bożonarodzeniowym, a także na placu Bohaterów i Górze Gellerta – dodaje.

Twórca Armii chce, by zespół nie tylko uczył wspólnego muzykowania, ale był też okazją do poszerzania horyzontów młodych artystów i ich wychowania. Dlatego podczas wyjazdów starają się zwiedzać miejsca, w których występują. Ostatnio w Poznaniu uczyli się piec rogale marcińskie.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Karolina Goździewska

Nasz Dziennik