logo
logo

Zdjęcie: M. Borawski/ Nasz Dziennik

Reformy z pominięciem reguł demokratycznych

Środa, 29 marca 2023 (08:05)

Aktualizacja: Środa, 29 marca 2023 (08:10)

Sposób, w jaki prezydent Francji Emmanuel Macron obchodzi się z przeciwnikami reformy emerytalnej, pokazuje, że kieruje się on ideologią i osobistymi ambicjami, a nie interesem społecznym – zauważa eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.

„Prezydent Macron, który nie musi już ubiegać się
o reelekcję, ponieważ francuska konstytucja nie pozwala na trzecią kadencję, podjął się krucjaty w kwestii reform socjalnych. Jest to oczywiście dozwolone i czasem potrzebne, ale prezydent Francji robi to z pominięciem reguł demokratycznych: wbrew konsultacjom społecznym, które pokazały brak akceptacji dla zmian w tym kształcie. Oprócz tego próbuje te reformy przeprowadzić »szybką ścieżką«, czyli z pominięciem tak ważnych dla legitymizacji reformy właściwych głosowań w parlamencie” – przypomina Witold Waszczykowski.

„Wskazuje to wyraźnie, że Emmanuel Macron kieruje się bardziej ideologią, swoją doktryną polityczną i ambicjami osobistymi niż interesem społeczeństwa. Prezydent Francji przed laty przegrał rywalizację o przywództwo w kwestiach politycznych i bezpieczeństwa w Europie. Chce zachować dla siebie pewną istotną rolę w kwestiach ideologicznych oraz rolę nieugiętego reformatora w kwestiach społecznych we Francji” – podkreśla były szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski zwraca uwagę na całkowicie różne reakcje instytucji unijnych na sytuację we Francji i w Polsce.

„Mieliśmy przykłady tego, że gdy polski rząd reformował wymiar sprawiedliwości, czy sam wymiar sprawiedliwości przypominał obowiązujące u nas prawo, chociażby
w kwestii aborcji, mieliśmy olbrzymie interwencje instytucji europejskich, choć nie są to sprawy objęte traktatami europejskimi” – zaznacza.

„W przypadku Francji panuje cisza i przyzwolenie. Pojawiają się co najwyżej głosy o nadmiernym użyciu siły, ale nikt nie kwestionuje praworządności Francji. Mamy do czynienia z podwójnymi standardami w Europie. Wobec rządów konserwatywnych stosuje się reprymendy. Nawet
w kwestiach, gdzie prawo europejskie nie dotyczy. Wobec rządów głównego, liberalnego nurtu stosuje się ochronę
i przyzwolenie na brutalne działania” – podsumowuje polski polityk.

Protesty przeciwko reformie emerytalnej we Francji we wtorek po raz kolejny doprowadziły do zamieszek w wielu miastach. W wyniku starć demonstrujących z policją rannych zostało 175 funkcjonariuszy – poinformowało francuskie MSW.

Szef MSW Gerald Darmanin napisał we wtorek wieczorem na Twitterze, że 175 z 13 tys. policjantów i żandarmów, którzy we wtorek pełnili służbę, zostało rannych.

Według związku zawodowego CGT w proteście wzięło udział ponad 2 mln osób. Na protestach, które przez wiele tygodni miały pokojowy charakter, w ostatnim czasie doszło do masowych starć.

Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Francuzów sprzeciwia się ustawie emerytalnej, a także formie jej przyjęcia. Rząd skorzystał bowiem z art. 49.3 konstytucji, który umożliwia mu pominięcie głosowania
w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej francuskiego parlamentu.

Sam prezydent również staje się coraz mniej popularny.
Z opublikowanego we wtorek sondażu wynika, że poparcie dla Macrona gwałtownie spadło i wynosi obecnie jedynie
28 proc. – podał RTL, cytując badania ośrodka badawczego BVA.

Poparcie dla Macrona spadło o 6 punktów procentowych
w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w lutym.
Nie było ono tak niskie od protestu „żółtych kamizelek”
z jesieni 2018 r. przeciwko rosnącym kosztom życia; wówczas prezydenta popierało 26 proc. społeczeństwa.

APW, PAP

NaszDziennik.pl