logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Ważny dzień dla środowisk lokatorskich

Czwartek, 16 września 2021 (17:12)

Aktualizacja: Czwartek, 16 września 2021 (17:29)

Dziś jest bardzo ważny dzień dla środowisk lokatorskich, osób żyjących ze świadomością, że ich egzystencja mogła się zmienić wskutek procesu reprywatyzacji – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do obowiązujących od czwartku zmian w prawie.

W czwartek w życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach nieważności decyzji administracyjnych. Przepisy stanowią m.in., że jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania. Ponadto niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

– Tysiące osób odetchnie z ulgą. Teraz prawo będzie chronić lokatorów i mienie Skarbu Państwa. Nie pozwolimy, aby nasze państwo przez kolejne kilkadziesiąt lat odczuwało skutki wojny wywołanej przez Niemcy – zaznaczył wiceminister Kaleta, który jest także przewodniczącym komisji weryfikacyjnej zajmującej się warszawską reprywatyzacją.

Jak podkreślił Kaleta podczas konferencji prasowej w Sejmie, nowelizacja oznacza, że „sprawy, w których przez ostatnie 30 lat nie potwierdzono roszczeń, dzisiaj zostają umorzone z mocy prawa”. – Organy administracyjne nie mogą już prowadzić w tym zakresie żadnych czynności – zaznaczył.

– Od kilku lat z ministrem Patrykiem Jakim i komisją weryfikacyjną walczyliśmy, aby takie przepisy obowiązywały. Projekt w ostatnich miesiącach spotkał się z wieloma trudnościami, jednak udało nam się doprowadzić sprawę do końca – zaznaczył Kaleta.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że „istotą bycia w polityce jest tworzenie prawa chroniącego osoby potrzebujące pomocy”.

– Do tej pory prawo było absolutnie bezduszne. Na dyżurach jako radny dzielnicy czy radny miasta widziałem łzy osób, które bały się wyrzucenia z domu albo były wyrzucane. Dzisiaj skończyła się era bezduszności prawa – mówił.

– Udało się stworzyć prawo, które chroni lokatorów. To historyczny dzień w sprawach, które ciągnęły się przez lata i uderzały w najsłabszych – podkreślił Ozdoba.

Zgodnie z zapisami nowelizacji nie stwierdza się nieważności decyzji administracyjnej – z przyczyny na przykład wydania jej z rażącym naruszeniem prawa – jeśli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.

Oznacza to, iż ustawa dokonuje rozszerzenia dotychczasowego zakresu regulacji, dotyczącego możliwości stwierdzania nieważności decyzji. Poprzednio w odniesieniu do decyzji, które zostały wydane bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, nie obowiązywał żaden okres, po którym brak było możliwości stwierdzania ich nieważności. W takiej sytuacji można nadal jednak orzec, iż decyzję wydano z naruszeniem prawa.

Natomiast, jak stanowi kolejny przepis, jeśli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło 30 lat, to w ogóle nie wszczyna się postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Do trwających postępowań administracyjnych mają być stosowane już zmienione przepisy. Postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wszczęte po upływie 30 lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed wejściem nowelizacji w życie umarza się z mocy prawa.

APW, PAP

NaszDziennik.pl