logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Rafał Guz/ PAP

Premier: Nasze miejsce jest w sercu Europy

Piątek, 15 października 2021 (20:51)

Aktualizacja: Piątek, 15 października 2021 (21:00)

Nasze miejsce jest w sercu Europy, nasze miejsce jest w sercu Unii Europejskiej – mówił podczas sesji Q&A premier Mateusz Morawiecki. Jak powtórzył, polexit to fake news i kłamstwo.

Dzisiaj na swoich mediach społecznościowych premier odpowiada na pytania internautów w formule Q&A.

Pierwszy z widzów zapytał szefa rządu o obecność Polski w Unii Europejskiej, a także o możliwość referendum w tej sprawie. – To, co państwo od czasu do czasu słyszycie z ust naszych drogich posłów z Platformy Obywatelskiej o polexicie, to jest absolutny fake news, zupełne i całkowite kłamstwo – odpowiedział.

– Ogromna większość Polaków chce być w Unii Europejskiej. Nie ma żadnej poważnej siły politycznej w Polsce, która by dzisiaj stawiała na jakikolwiek inny scenariusz – podkreślał.

– Chcę, żeby Polska była w Unii Europejskiej, ale żeby ona się liczyła, żeby nasz kraj, nasze państwo liczyło się jak najwięcej w Unii Europejskiej i dlatego myślę, że tak powinniśmy na to patrzeć. Rola Polski w UE, jak największe znaczenie Polski w UE, a nie jakieś fikcyjne dywagacje dotyczące tego, czy Polska ma być w UE, czy nie – dodał Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany również o kwestie zapowiadanych dopłat do cen energii elektrycznej w 2022 roku.

– W przyszłym roku na dopłaty do prądu planujemy przeznaczyć co najmniej 1,5 mld zł. W swoich kalkulacjach, założeniach dotyczących przyszłorocznego budżetu dopuszczamy wydatki nawet między 3 a 5 mld zł – powiedział Mateusz Morawiecki.

Według szefa rządu kwota ta pozwoli zamortyzować dla biedniejszych rodzin wzrost kosztów związanych z podwyżką cen prądu.

Dzisiaj w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o projekcie noweli Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, który ma definiować ubóstwo energetyczne.

Projekt zakłada m.in. poszerzenie kręgu osób kwalifikujących się jako odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, zmienia też kryteria przyznawania dodatku energetycznego, jak również ma wprowadzić zakaz wstrzymania dostaw prądu dla takiej grupy odbiorców. Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od nowego roku.

AB, PAP

NaszDziennik.pl