logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Leszek Szymański/ PAP

Finaliści konkursu

Poniedziałek, 18 października 2021 (12:22)

Aktualizacja: Poniedziałek, 18 października 2021 (13:26)

12 pianistów zakwalifikowało się do finału XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, mimo że regulamin dopuszcza udział dziesięciu. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

Decyzją Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń do finału zakwalifikowano aż 12 pianistów.

Są to: Leonora Armellini z Włoch, JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę, Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, Eva Gevorgyan reprezentująca Rosję i Armenię, Japonka Aimi Kobayashi, Polak Jakub Kuszlik, Hyuk Lee z Korei Południowej, Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, Polak Kamil Pacholec, Chińczyk Hao Rao i Kyohei Sorita z Japonii.

Przesłuchania finałowe potrwają od poniedziałku do środy. Uczestnicy zagrają jeden z koncertów Fryderyka Chopina e-moll op. 11 lub f-moll op. 21.

Większość z nich (dziewięciu) wykona Koncert fortepianowy e-moll op. 11, tylko trzy osoby zdecydowały się na zagranie Koncertu fortepianowego f-moll.

Przesłuchania finałowe rozpoczną się dziś w Filharmonii Narodowej o godz. 18.00 występem Kamila Pacholca. Tego dnia wystąpi również Chińczyk Hao Rao, Japończyk Kyohei Sorita oraz Włoszka Leonora Armellini. Wszyscy pianiści wykonają Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina

W III etapie konkursu chopinowskiego rywalizowało 23 pianistów, w tym sześciu Polaków: Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik.

Całość konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami. Koncerty można oglądać w TVP Kultura.

Podczas Koncertu Laureatów, w czwartek 21 października, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu – w 1927 r.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października.

JG, PAP

NaszDziennik.pl