logo
logo

Zdjęcie: Nao Iizuka/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Prognoza pogody

Sobota, 23 października 2021 (08:13)

Aktualizacja: Sobota, 23 października 2021 (10:32)

Jak informuje IMGW, południowa i częściowo zachodnia Europa znajduje się pod wpływem rozległego wyżu. Na pozostałym obszarze dominują niże wraz z układami frontów atmosferycznych z ośrodkami nad północno-zachodnią Rosją i Islandią.

Polska znajduje się na skraju wspomnianego niżu znad Rosji. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie wzrastać.

Dziś przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, w rejonach podgórskich i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północy kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 6 st. do 11 st., w rejonach podgórskich Karpat około 5 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, na Wybrzeżu silny, od 35 km/h do 45 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na Wybrzeżu porywy wiatru do 75 km/h, w górach do 90 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i tu przelotne opady deszczu, w Karpatach deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. Nad ranem gdzieniegdzie na zachodzie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 0 st. do 4 st.; cieplej na Półwyspie Helskim – około 6 st., oraz chłodniej w kotlinach górskich Sudetów i miejscami na Podlasiu – około -1 st. Lokalnie spadek temperatury przy gruncie do -3 st., w kotlinach sudeckich do -5 st. Wiatr na wschodzie, Wybrzeżu i w Sudetach słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni, na pozostałym obszarze słaby, z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

Wiatr w porywach do 90 km/h będzie wiał w północnej części woj. zachodniopomorskiego i woj. pomorskiego do południa w sobotę – alarmuje IMGW, które wydało dla tych terenów ostrzeżenie pierwszego stopnia.

IMGW informuje, że najmocniej będzie wiało na północnych krańcach woj. zachodniopomorskiego. Prognozowanie jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Z kolei na północnych krańcach woj. pomorskiego przewidywane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie wydano też dla północno-zachodnich krańców woj. warmińsko-mazurskiego. Tam prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe są także burze.

JG, PAP

NaszDziennik.pl