logo
logo

Zdjęcie: Polimerek / Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Zapalmy znicz pamięci

Sobota, 23 października 2021 (11:10)

Jutro Instytut Pamięci Narodowej przypominać będzie o Polakach zamordowanych m.in. w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 r. w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. To kolejna akcja „Zapalmy znicz pamięci”.

Przed 1 listopada IPN zachęca do upamiętnienia miejsc egzekucji Polaków i niemieckiego terroru na ziemiach wcielonych w czasie ostatniej wojny do III Rzeszy Niemieckiej.

Tylko do końca 1939 r. Niemcy zamordowali na terenach wcielonych do III Rzeszy – w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i Ziemi Łódzkiej – ok. 40 tys. Polaków. Byli to głównie przedstawiciele tzw. warstw przywódczych, m.in. nauczyciele, urzędnicy, społecznicy, księża.

– Akcja jest wspólną inicjatywą pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN z Poznania, Bydgoszczy, Katowic, Łodzi oraz Gdańska, a także Polskiego Radia – przekazała Marzena Kumosińska z OBEN łódzkiego oddziału IPN.

Najważniejszym miejscom pamięci niemieckiego terroru na początku II wojny światowej poświęcone są krótkometrażowe filmy.

– W Wielkopolsce to m. in. groby kobylnickie, groby k. Rożnowa oraz groby w Lasach Palędzko-Zakrzewskich, zaś w regionie łódzkim skupiamy się na Lesie Lućmierskim i obozie przejściowym na Radogoszczu. Akcja objęta jest patronatem Muzeum Historii Polski oraz portalu http://www.dzieje.pl – poinformowała Kumosińska. Jak podkreśliła, w Łodzi i okolicach do największych zatrzymań w ramach „Intelligenzaktion” – jednej z pierwszych przeprowadzonych na masową skalę akcji eksterminacyjnej III Rzeszy Niemieckiej podczas II wojny światowej – doszło między 9 a 11 listopada 1939 roku.

Przed pierwszym po wcieleniu Łodzi do Rzeszy Świętem Niepodległości okupanci zamykali Polaków w łódzkich więzieniach i obozie przejściowym w Rudzie Pabianickiej, a od listopada 1939 r. w obozie przejściowym na Radogoszczu, gdzie w nieludzkich warunkach Niemcy przetrzymywali od 1,5 do 2 tys. osób.

„Egzekucji w ramach »Intelligenzaktion« dokonywano od 12 listopada 1939 r. do wiosny 1940 r. w podłódzkich lasach: Lućmierskim, Łagiewnickim, Wiączyńskim, oraz w lesie Okręglik, a także na terenie poligonu na Brusie. Ciała ofiar grzebano w zbiorowych mogiłach. W 1944 roku w większości szczątki pomordowanych zostały przez Niemców wydobyte i spalone w ramach akcji zacierania śladów zbrodni. Uniemożliwia to dokładne określenie liczby zamordowanych” – napisała w opracowaniu IPN Kumosińska, powołując się na publikacje naukowe Wiktora Dudy, Adama Golańskiego, Olgierda Ławrynowicza.

JG, PAP

NaszDziennik.pl