logo
logo

Zdjęcie: https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/ Inne

Opiekun Kościoła opiekunem szkoły

Poniedziałek, 6 grudnia 2021 (20:37)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 grudnia 2021 (21:44)

Święty Józef to Opiekun Matki Najświętszej i Jezusa, jako Jego przybrany Ojciec. Ten, który czuwa, by Maryi i Dzieciątku nie stało się nic złego – mówił metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kościele Niepokalanego Serca NMP w Hucisku, która była centralnym punktem uroczystości nadania imienia św. Józefa Szkole Podstawowej SPSK w Hucisku-Pewelce.

W homilii arcybiskup powiedział, że nie byłoby wielkiej radości z obecności Mesjasza wśród ludzi, gdyby nie wiara św. Józefa. Oblubieniec Maryi został obwołany Opiekunem Kościoła.
Metropolita zauważył, że społeczność szkolna niezwykle pięknie wpisuje się w rok św. Józefa, obierając go na swego Patrona.
 – Niech św. Józef będzie wzorem tego, jak należy się troszczyć i kochać dzieci oraz w jaki sposób być zatroskanym, by przekazywać im nie tylko wiedzę o świecie i człowieku, ucząc fachu. Niech św. Józef będzie wzorem tego, w jaki sposób za troską o rozwój intelektualny dzieci powinno iść zatroskanie o to, by wzrastały w łasce i miłości do Boga oraz innych ludzi. Aby dzięki waszemu słowu i przykładowi życia uczyły się, jak kochać Boga, pogłębiać wiarę w Niego i na co dzień żyć jako wyznawca Jezusa Chrystusa – powiedział arcybiskup, wskazując, że to wielkie i odpowiedzialne zadanie.
– Ucząc wiary, miłości i nadziei wasze dzieci, dajecie im najwspanialszy, najbardziej prawdziwy fundament dla ich przyszłego, oby jak najszczęśliwszego życia – dodał.
Poprosił dzieci, by od Jezusa brały przykład, jak szanować swych rodziców, nauczycieli i wychowawców. Scena odnalezienia Jezusa w świątyni kończy się stwierdzeniem, że Chrystus powrócił z rodzicami do domu i był im we wszystkim posłuszny. To wskazówka, jak pięknie i radośnie żyć każdego dnia.
– Niech w waszym zobowiązaniu, by opiekować się dziećmi, i w zaufaniu dzieci do rodziców i wychowawców błogosławi wam św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa. Człowiek sprawiedliwy, człowiek mądry i mężny – zakończył arcybiskup i poprosił zebranych, by każdego dnia wołali z ufnością: „Święty Józefie, módl się za nami”.
Na zakończenie Eucharystii arcybiskup poświęcił obraz św. Józefa i sztandar szkoły.

APW, https://diecezja.pl/aktualnosci

NaszDziennik.pl