logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Bezpieczeństwo dzieci w czasie ferii

Sobota, 22 stycznia 2022 (16:20)

Aktualizacja: Sobota, 22 stycznia 2022 (17:05)

Resort spraw wewnętrznych i administracji oraz policja apelują do rodziców, aby zadbali o bezpieczeństwo dzieci w czasie ferii.

MSWiA w trakcie trwających ferii zimowych przypomniało o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – także w sieci. Resort przypomniał, by dzieci nie podawały w sieci swoich danych – imienia, nazwiska, adresu domowego czy numeru telefonu. Przypomniano ponadto, by zabezpieczyć komputer, instalując oprogramowanie antywirusowe, a w przypadku planowania spotkania z osobą poznaną w sieci, należy poinformować o tym zaufaną osobę, zaś na miejsce spotkania wybrać miejsce publiczne.

Jak powiedziała  naczelnik wydziału profilaktyki społecznej biura prewencji KGP mł. insp. Wanda Mende, rodzice powinni na bieżąco – jeszcze przed rozpoczęciem ferii – niezależnie od wieku dziecka rozmawiać z nim na temat bezpiecznych zachowań. Dodała, że dotyczy to zarówno dzieci wyjeżdżających na wypoczynek, jak i tych, które zostają w miejscu zamieszkania.

– Należy uczulać dziecko i przypominać mu pewne zasady związane z bezpieczeństwem. Jest to zarówno kwestia miejsc, gdzie można się bawić, jeździć na sankach. To ważne szczególnie dla młodszych dzieci – powiedziała. Dodała, że należy również rozmawiać o kontakcie z obcymi, o tym jak się zachować w przypadku, gdy ktoś zaczyna rozmawiać z dzieckiem, czy proponuje pójście w inne miejsce.

– Nie nawiązujmy takiego kontaktu, a o każdej takiej próbie zaczepienia dziecka przez osobę dorosłą dziecko powinno poinformować rodziców. Jeśli natomiast chodzi o jazdę na sankach – szczególnie w miejscu zamieszkania, to wybierajmy obszary z dala od ciągów komunikacyjnych, od jezdni, parkingów. Oczywiście ta górka musi się kończyć jakąś przestrzenią, gdzie można wyhamować na sankach, żeby nie kończyła się np. w pobliżu budynków – zaznaczyła.

Dodała, że przed zjazdem na sankach powinno się sprawdzić, czy z podłoża nie wystają kamienie, korzenie oraz czy nie ma tam dużego ruchu pieszych. – Jeżeli dzieci korzystają z łyżew, należy uczulić dzieci, żeby nie wchodziły na zamarznięte jeziora i rzeki. Lód w jednym miejscu może być bardzo gruby, a kilka kroków dalej może być naruszony, co może doprowadzić do dramatu –zaapelowała.

Komenda Główna Policji uczula również, by pamiętać, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, a co za tym idzie – należy zachować szczególną ostrożność, będąc w pobliżu jezdni. KGP radzi też, by podczas zabawy na stokach dostosować się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu i nie przechodź w poprzek toru. Ważny dla bezpieczeństwa jest także stan techniczny sanek czy innego sprzętu do zjazdów.

Policja przestrzega także przed rzucaniem śnieżkami z ubitego, mokrego śniegu, a także przed rzucaniem w jadące pojazdy. – Takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych – zwróciła uwagę.

KGP dodaje, by idąc na spacer, koniecznie zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Radzi także żeby zadbać o bezpieczeństwo podczas organizacji kuligu, a spacerując po zmroku, nosić odblaski i poruszać się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi.

AB, PAP

NaszDziennik.pl