logo
logo

Zdjęcie: fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP/ Inne

III Kongres Demograficzny

Czwartek, 27 stycznia 2022 (16:45)

Aktualizacja: Czwartek, 27 stycznia 2022 (21:35)

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował dzisiaj III Kongres Demograficzny.

III Kongres Demograficzny w Polsce organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Podczas wydarzenia w Pałacu Prezydenckim zaprezentowano wstępne wyniki spisu powszechnego w 2021 r. W programie kongresu zaplanowano konferencje naukowe, seminaria i otwarte debaty w całej Polsce.

W sesji inaugurującej, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefa Hrynkiewicz podkreśliła, że w ramach kongresu organizowane będą debaty „od małych wsi, po stolicę, od miast metropolitalnych do powiatów i gmin”.

– Chcielibyśmy z rzetelną wiedzą demograficzną dotrzeć wszędzie tam, gdzie podejmuje się ważne decyzje i wydaje się spore pieniądze publiczne na to, aby dobrze ludzie mogli żyć, aby warunki życia były coraz lepsze i żeby tam znajdowali się i nie musieli koniecznie migrować, ale tam, gdzie mieszkają, znajdowali swoją małą ukochaną ojczyznę – powiedziała prof. Hrynkiewicz.

Dodała, że w czasie debat dostarczana będzie rzetelna wiedza z zakresu demografii. – Chcemy przekazać wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, a także pogłębione analizy wyników tego spisu. Zamierzamy nasz kongres organizować przez cały rok 2022 i zamierzamy zakończyć, przedstawiając naszą deklarację programową [...], a także przedstawimy rekomendacje dla władz różnych szczebli, od rządu po gminy – zapowiedziała prof. Hrynkiewicz.

Podczas konferencji prezes GUS zaprezentował wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 r. Wynika z niego, że populacja ludności Polski liczy 38 179,8 tys. osób. To mniej o 0,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu w 2011 r. Na terenie Polski zlokalizowanych było 15,2 mln mieszkań. Liczba mieszkań zwiększyła się o 12,6 proc. w porównaniu ze spisem z 2011 r.

Zgodnie z wynikami spisu w kraju jest 48,5 proc. mężczyzn i 51,5 proc. kobiet. Prezes GUS zwrócił uwagę, że te proporcje są podobne jak 10 lat temu. – Liczba kobiet uległa zmniejszeniu o 187,8 tys. (tj. 0,9 proc.), a mężczyzn – o 144,4 tys. (tj. 0,8 proc.) – podał GUS.

Zmniejszył się także udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, zaś zwiększył w wieku poprodukcyjnym. 

Wyniki spisu będą udostępniane zgodnie z określonym harmonogramem. Wstępne dane z uwzględnieniem podziału dla województw będą udostępnianie sukcesywnie od kwietnia do lipca 2022 r. Dane na niższych poziomach podziału administracyjnego kraju, w tym dla gmin, będą udostępniane od września 2022 r.

Prezydent Andrzej Duda, komentując najnowsze dane GUS, wyraził zadowolenie, że po 10 latach udało się przeprowadzić kolejny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Podkreślił, że ma on „niezwykle doniosłe znaczenie państwowe i przynosi niezwykle ważne dane statystyczne”.

Prezydent wyraził nadzieję, że te dane będą obrazowały rzeczywisty stan naszego społeczeństwa poprzez „różne jego warstwy”. – To bardzo ważne dane, które będą pozwalały na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce, bo to jest dla nas bardzo ważne – zaznaczył prezydent.

Wskazał ponadto, że ubiegłoroczny spis powszechny miał wymowę historyczną, gdyż odbył się w 100-lecie pierwszego spisu, jaki przeprowadzono w II RP po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zdjęcia z kongresu dostępne TUTAJ

 

AB, PAP

NaszDziennik.pl