logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: for. arch. TMPTiK/ Inne

Diorama partyzancka „Tych za wolność co się biją…”

Środa, 18 maja 2022 (14:38)

Aktualizacja: Środa, 18 maja 2022 (15:03)

Dnia 4 czerwca br. w Mińsku Mazowieckim przy willi dr. Jana Huberta (ul. Gen. K. Sosnkowskiego 4), będącej filią Muzeum Ziemi Mińskiej i jednocześnie siedzibą stowarzyszenia 7. Pułku Ułanów Lubelskich, które od lat 90. XX wieku dokumentuje dzieje tej elitarnej jednostki kawalerii stacjonującej w Mińsku Mazowieckim w latach 1921-1939, odbędzie się w godzinach wieczornych (16.00-20.00) diorama przedstawiająca obóz partyzancki z lat 1939-1963.

Dioramę, na której przedstawimy sylwetki żołnierzy I i II konspiracji działających i walczących w ziemi mińskiej, wzbogacą piosenki partyzanckie w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz członków Chóru Żołnierzy AK „Nowogródzkie Orły” pod kierunkiem Doroty Czajkowskiej i z akompaniamentem Dariusza Szopy.

Diorama nosi tytuł „Tych za wolność co się biją…” i nawiązuje do historii walk o wolność i niezawisłość Polski w latach zmagań 1939-1963. Wsparcia udzielą także członkowie stowarzyszenia 7. Pułku Ułanów Lubelskich, a podczas wydarzenia przypomnimy sylwetki bohaterów ziemi mińskiej: Edwarda Wasilewskiego, ps. Wichura, i jego oddziału, a także działających na tych terenach żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury wraz z Muzeum Ziemi Mińskiej i Działem MZM 7. Pułkiem Ułanów Lubelskich, przy wsparciu członków Chóru Żołnierzy AK „Nowogródzkie Orły”.

Sławomir Wojdat, prezes TMPTiK

NaszDziennik.pl