logo
logo

Zdjęcie: fot. arch. IPN/ Inne

Ocalić od zapomnienia

Piątek, 20 maja 2022 (13:23)

Aktualizacja: Piątek, 20 maja 2022 (15:19)

24 maja 2022 roku o godz. 13.00 na PGE Narodowym odbędzie się uroczysta inauguracja nowej odsłony projektu Archiwum Pełne Pamięci.

Historia to wielkie wydarzenia, odciskające ślad na narodach i społeczeństwach, ale także losy każdej rodziny i każdego człowieka. Przedmioty, zdjęcia i zapisane strony, zgromadzone w szufladach, w piwnicach i na strychach, dokumentują nasze życie. Nośniki pamięci indywidualnej i zbiorowej przekazane do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej tworzą zapis pamięci Narodu. Interesują nas akta urzędowe, fotografie, wspomnienia oraz prywatne listy, pamiętniki, dzienniki, filmy, kasety audio i wideo, ukazujące losy Narodu Polskiego w latach 1917-1990. Wiedzą, wytrwale przez nas zdobywaną i z troską przechowywaną, dzielimy się z dziennikarzami, naukowcami, ale przede wszystkim z młodymi ludźmi, którym chcemy przybliżyć historię współczesną, a wciąż mało znaną.

Po pięciu latach istnienia projektu Archiwum Pełne Pamięci przyszedł czas na zmiany! Przekraczamy kolejne granice w poszukiwaniu źródeł historycznych.

By dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, stale się rozwijamy, przekraczamy granice i sięgamy po nowoczesne kanały komunikacji. W nowej odsłonie projektu oferujemy:

  • rozszerzenie współpracy zagranicznej,
  • rozbudowanie partnerstw krajowych,
  • podcasty,
  • możliwość przesyłania dokumentów do oceny archiwalnej z dowolnego urządzenia elektronicznego.

Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX w. Kolejny krok to upowszechnianie wiedzy o nowo poznanych losach polskich obywateli, m.in. w publikacjach książkowych, prasowych czy internetowych, a także na wystawach i spotkaniach z naszymi odbiorcami.

Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa prezesa IPN dr Karola Nawrockiego o godz. 12.00. Transmisja na kanale IPNtv.

AB, IPN.gov.pl

NaszDziennik.pl