logo
logo

Zdjęcie: Mikołaj Bujak, IPN/ Inne

Projekt „Drużyna Inki”

Poniedziałek, 23 maja 2022 (11:50)

Aktualizacja: Poniedziałek, 23 maja 2022 (12:09)

Instytut Pamięci Narodowej na terenie województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego rozpoczął kolejny etap projektu „DrużynaInki”.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas dzisiejszej  konferencji prasowej w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny w Podjazach opowiedział o założeniach projektu „DruzynaInki”, realizowanego przez Biuro Przystanków Historia IPN.

Podczas swojego wystąpienia powiedział:

– Zajmujemy się historią, ale na bazie historii chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat […]. Projekt nosi w sobie walor edukacyjny, edukacji historycznej, ale przede wszystkim uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej.

 

Od początku kwietnia Instytut Pamięci Narodowej zorganizował blisko 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbyły się one w ramach projektu „DruzynaInki”. Do tej pory w zajęciach wzięło udział ok. 1600 uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Zajęcia zostały przeprowadzone głównie w małych miejscowościach – takich, w jakich mieszkała także „Inka”. Chcemy tym samym dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty IPN. Wpisuje się to w założenia tzw. Terenowego Przystanku Historia. W nowym roku szkolnym 2022/2023 rozpocznie się kolejny etap projektu, który obejmie także województwa zachodniopomorskie i pomorskie.

Specjaliści od pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzą lekcje zorganizowane przez IPN. To wyraz zaangażowania społecznego Instytutu. Każde zajęcia dzielą się na dwie części. W pierwszej uczestnicy poznają życie „Inki” oraz jej rodziny. Po historycznym wstępie w drugiej części lekcji prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Połączenie historii i szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej koresponduje z nowoczesną zasadą interdyscyplinarności w nauczaniu. Zajęcia w ramach projektu „DruzynaInki” dodatkowo wpisują się w dydaktyczną zasadę odziaływania na wiele zmysłów w celu lepszego przyswojenia materiału nauczania. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymuje podręczną apteczkę.

Po zakończeniu konferencji prasowej prezes IPN wraz ze społecznością szkolną wziął udział w Mszy św. oraz uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” na ścianie szkoły przy wejściu głównym. Tablica została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Tuż obok znajduje się tablica ku pamięci ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”.

Ponadto dr Karol Nawrocki złoży kwiaty przed pomnikiem „Inki” w Kartuzach i tablicą upamietniającą ppor. Zdzisława Badochę „Żelaznego” w Bączu.

 

AB,IPN.gov.pl

NaszDziennik.pl