logo
logo

Zdjęcie: Gadjo_Niglo/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Prognoza pogody

Wtorek, 24 maja 2022 (07:13)

Aktualizacja: Wtorek, 24 maja 2022 (09:14)

We wtorek na zachodzie kraju prognozowane są burze. Te najsilniejsze, z gradem i porywami wiatru do 90 km/h, mogą wystąpić na północnym zachodzie – powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak.

Jak przekazała Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, we wtorek w zachodniej Polsce spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz z burzami. Te prognozowane są na popołudnie i wieczór.

– Na północnym zachodzie burze mogą być najsilniejsze, z gradem oraz z porywami wiatru do 90 km/h – zaznaczyła synoptyk IMGW.

W dzień temperatura maksymalna spodziewana jest na poziomie od 19 st. C na krańcach wschodnich, ok. 21 st. C w centrum, do 23 st. C na południowym wschodzie oraz południowym zachodzie.

– W nocy z wtorku na środę strefa opadów i dużego zachmurzenia przemieści się bardziej na wschód. Większych przejaśnień możemy się spodziewać jeszcze początkowo na południowym wschodzie oraz w drugiej połowie nocy na zachodzie kraju – wskazała Woźniak.

Spodziewane będą przelotne opady deszczu oraz burze. Jak podała synoptyk IMGW, szczególnie intensywne opady, nie tylko burzowe, ale konwekcyjne z wbudowanymi burzami są możliwe na południowym zachodzie, głównie w województwach: dolnośląskim, opolskim, częściowo w łódzkim oraz w południowych krańcach województwa wielkopolskiego.

– Tam opady mogą sięgnąć 25 mm za 12 godzin – poinformowała Woźniak.

Dodatkowo przy spodziewanych burzach, szczególnie w pasie od Warmii po Dolny Śląsk, mogą występować silniejsze porywy wiatru od 65 do 75 km/h.

Po przemieszczeniu się strefy burzowej, szczególnie na Pomorzu, gdzie prognozowane są rozpogodzenia, w drugiej połowie nocy mogą wystąpić krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 500 m.

Temperatura minimalna w nocyod 9 st. C na krańcach południowo-wschodnich i północno-zachodnich do 13 st. C w centrum kraju.

Wiać będzie słaby wiatr, miejscami umiarkowany z kierunków zmieniających się z przewagą południowego.

APW, PAP

NaszDziennik.pl