logo
logo

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Msza Święta w intencji rtm. Witolda Pileckiego, 25 maja br. Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Pamiętajmy o Rotmistrzu

Czwartek, 26 maja 2022 (13:58)

Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (14:35)

Pamiętajmy o Rotmistrzu, jego dziedzictwo żyje, bo prawda zawsze jest i pozostanie najważniejsza – wskazał w środę 25 maja br. w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał w mediach społecznościowych, że 25 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie rtm. Witold Pilecki, po skazaniu przez komunistyczny sąd, został zamordowany strzałem w tył głowy.

Jego szczątków – jak podkreślił – nie odnaleziono do dziś, a winni zbrodni nie ponieśli odpowiedzialności.

Premier zwrócił uwagę, że w miejscu jego tortur, przy których, jak sam to określał „Auschwitz to była igraszka”, mieści się ważna instytucja pamięci – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, do którego odwiedzin wszystkich zachęcił.

– Imię bohatera nosi również Instytut Pileckiego, jedna z najnowocześniejszych polskich placówek naukowo-badawczych, dokumentująca historię komunizmu i nazizmu, a od niedawna zbierająca również dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie – zaznaczył premier.

Zaakcentował również, że odwaga Witolda Pileckiego, jego dokonania i słynne raporty, którymi starał się zbudzić sumienie świata, są dziś inspiracją nie tylko dla Polaków.

„Dzisiejsza rocznica została w 2019 roku ogłoszona na mocy rezolucji European Parliament Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem” – napisał Mateusz Morawiecki.

„Pamiętajmy o Rotmistrzu. Jego dziedzictwo żyje, bo prawda zawsze jest i pozostanie najważniejsza” – wskazał.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – w murach dawnego więzienia mokotowskiego – odbyły się uroczystości w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu.
Wieczorne wydarzenia w środę 25 maja br. poprzedziła Msza św. odprawiona na dziedzińcu dawnego Aresztu Śledczego na ul. Rakowieckiej. Po Mszy św. dyrektor Muzeum dr hab. Filip Musiał wraz z córką rtm. Pileckiego Zofią Pilecką oraz zastępcą dyrektora Muzeum Jackiem Pawłowiczem wręczyli pamiątkowe statuetki osobom wspierającym i tworzącym Muzeum w latach 2016-2022.
Wśród wyróżnionych statuetką znalazło się wiele wybitnych postaci życia społecznego, naukowców i urzędników: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Bogdan Chrzanowski, dr Wojciech Frazik, Jan Józef Kasprzyk, dr Maciej Korkuć, dr Kazimierz Krajewski, dr Tomasz Łabuszewski, Antoni Macierewicz, dr Grzegorz Majchrzak, dr Karol Nawrocki, dr Piotr Niwiński, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz prof. dr hab. Jan Żaryn.
Uhonorowana została również Zofia Pilecka, córka Rotmistrza, która od samego początku powstania Muzeum wspiera jego działalność, także jako wolontariuszka.
– Tak mocno związałam się z Muzeum na Rakowieckiej, że traktuje je może nawet z większą atencją niż mój własny dom – przyznała ze wzruszeniem Zofia Pilecka-Optułowicz.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

APW, PAP, facebook.com/ipngovpl

NaszDziennik.pl