logo
logo

Zdjęcie: IPN Oddział w Rzeszowie/ Inne

Wystawa o AK

Czwartek, 26 maja 2022 (14:17)

Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (14:49)

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało wystawę plenerową, poświęconą tej największej – w okupowanej przez Niemców Europie – podziemnej formacji militarnej.

Na otwarcie wystawy „Największa Podziemna Armia Świata” w Rzeszowie już 2 czerwca 2022 r. zaprasza dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na godz. 12.00 na plac przy pomniku Armii Krajowej. Będzie ją można oglądać do 24 czerwca 2022 r.

Wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza odbiorcę w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.

Pierwsze otwarcie wystawy, składającej się z 87 plansz, odbyło się 14 lutego 2022 r. w Krakowie. Do marca 2023 r. ekspozycja odwiedzi także inne duże ośrodki miejskie: Kielce, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Lublin, Warszawę, Wrocław, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Opole, Białystok, Olsztyn, w których będzie można ją zobaczyć w miejscach ogólnodostępnych dla zwiedzających.

Katarzyna Gajda-Bator, IPN Oddział w Rzeszowie

NaszDziennik.pl