logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sądy wykraczają poza swoje kompetencje

Środa, 29 czerwca 2022 (19:45)

Zdecydowanie krytycznie oceniam wyrok NSA odnoszący się do uchwał gmin ws. ideologii lgbt. Uważam, że sądy wykraczają poza swoje kompetencje, chcą kształtować stany w obszarze wartości zarezerwowane dla sfery polityki – ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał unieważnienie czterech uchwał ws. ideologii lgbt wydanych przez rady gmin Serniki, Klwów, Istebna i Radę Miejską w Osieku. Tym samym NSA po raz pierwszy prawomocnie utrzymał uchylenia takich uchwał samorządowych odnoszących się do ideologii lgbt.

– Sędzia ma być pokornym sługą prawa, który realizuje zasady prawa, a nie kreatorem takich lub innych politycznych deklaracji – mówił Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie, odpowiadając na pytania dziennikarzy o rozstrzygnięcie NSA.

Jak dodał Ziobro, „sędzia może mieć własne poglądy w tym zakresie, może być zwolennikiem lgbt, albo nawet sam aktywistą LGBT o tyle, o ile nie będzie to stało w kolizji z jego niezawisłością i niezależnością. Natomiast nie może dyktować polskim samorządom i polskim rodzinom, jak mają postępować w zakresie wychowania swoich dzieci, nie może forsować poprzez wydawanie wyroków swoich opinii w obszarach, w których nie ma kompetencji – mówił.

W sprawie takich uchwał samorządów rzecznik praw obywatelskich łącznie zainicjował dziewięć spraw. Jak podkreślał RPO, uchwały te naruszają „prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”.

JG, PAP

NaszDziennik.pl