logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Sucho w Polsce

Poniedziałek, 4 lipca 2022 (12:23)

Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lipca 2022 (12:30)

Susza w Polsce występuje w 1689 gminach. Wzrasta deficyt opadów.

Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. – powiedział prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Ekspert z IUNG poinformował na antenie Radia Lublin, że
z danych od 1961 r. wynika, że tylko w czterech latach nie było suszy. – Od 1981 r. występuje co roku, czyli mamy 42 lata z suszą – większą lub mniejszą, ale ona jest – podkreślił prof. Doroszewski.

Jak dodał, najczęściej susza występuje na Nizinie Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Mazowszu, na Podlasiu. Przekazał, że w tym roku największa susza jest w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-
-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w woj. lubelskim.

– W systemie monitoringu suszy rolniczej wyznaczamy ją za pomocą klimatycznego bilansu wodnego. Opad jest bardzo ważny, ale też wpływają na nią [suszę] inne elementy meteorologiczne, jak temperatura, usłonecznienie, wiatr, wilgotność powietrza – poinformował.

Wyjaśnił też, że na tegoroczną suszą miały wpływ m.in. bardzo duże usłonecznienie obserwowane wiosną, silny wiatr w kwietniu i w maju, a także niska wilgotność powietrza w marcu i w maju. Podkreślił, że temperatura w czerwcu była bardzo wysoka, a opady małe. – Także ten deficyt cały czas się powiększa [...]. Teraz wynosi ponad 100 mm – dodał prof. Doroszewski.

Przypomniał, że ostatnie największe susze odnotowywane były w Polsce w latach: 2006, 2015, 2018 i 2019. Susza występowała wtedy na obszarze 80-90 proc. gmin. Jak na razie tegoroczną suszą ekspert określił jako przeciętną.

– Obecnie susza występuje w 1689 gminach, czyli 68 proc., ale procent gruntów ornych nie jest duży – 26 proc., a w tych latach z dużą suszą to było ponad 70 proc. – wyjaśnił prof. Andrzej Doroszewski

Zapytany, gdzie w woj. lubelskim jest aktualnie najgorsza sytuacja, wskazał na północno-wschodnią część regionu,
tj. powiaty: bialski, parczewski, radzyński, Białą Podlaską
i pow. chełmski.

Dodał, że na Lubelszczyźnie jest obecnie 21 proc. gruntów ornych z suszą. Na przykład w krzewach owocowych jest to 10 proc. gruntów. – Nasze województwo plasuje się w środkowej strefie, jeżeli chodzi o zasięg suszy w Polsce, ale w uprawach rzepaku czy roślin strączkowych jesteśmy na trzecim miejscu – podał. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl