logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Lipcowe Anioły

Wtorek, 5 lipca 2022 (18:18)

Aktualizacja: Wtorek, 5 lipca 2022 (20:39)

Serdecznie zapraszamy na koncert ku czci ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 r.

12 lipca w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej oddział IPN w Białymstoku zaprasza na kocert „Lipcowe Anioły”. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.

Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna skomponowana przez Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne pt. „Podziemne ptaki”.

Utwór powstał do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem), a dedykowany jest ofiarom największej sowieckiej zbrodni po zakończeniu II wojny światowej – obławy augustowskiej z lipca 1945 r.

W programie znajdą się także następujące utwory:

Mieczysław Karłowicz, „Serenada” op. 2,

Wojciech Kilar, „Orawa” i „Wokaliza”.

Wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego
Joanna Nawrot – sopran
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Czas trwania ok. 60 min.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podlaskiego.

W 1945 r. w Polsce trwało utrwalanie władzy ludowej. Jednakże opór społeczny był bardzo silny, wciąż działały struktury polskiego podziemia antykomunistycznego, co znacznie utrudniało wprowadzanie komunizmu w Polsce. Jeszcze w połowie lipca 1945 r. żołnierze podziemia walczyli z żołnierzami Armii Czerwonej nad jeziorem Brożane. Jednym z siłowych rozwiązań kwestii oporu było przeprowadzenie przez wschodniego okupanta zakrojonej na szeroką skalę akcji mającej na celu zlikwidowanie struktur poakowskich. Całe przedsięwzięcie zaplanowane przez komunistów dotknęło jednak nie tylko żołnierzy podziemia, ale również osoby cywilne, w tym kobiety. Oddziały Armii Czerwonej wspierane przez lokalne struktury aparatu bezpieczeństwa zatrzymały ponad 7 tys. osób, z czego co najmniej 592 nigdy nie wróciło do domów.

Natalia Krzywicka, asystent prasowy IPN Białystok

NaszDziennik.pl