logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Wystawa o Warszawie i Mariupolu

Środa, 3 sierpnia 2022 (14:20)

Aktualizacja: Środa, 3 sierpnia 2022 (14:23)

Otwarta w 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego wystawa prezentuje zniszczoną polską stolicę w roku 1944 oraz Mariupol i okoliczne miejscowości Kijowa, które w 2022 roku ucierpiały w powodu rosyjskiej agresji.

To 16 par zdjęć obrazujących Warszawę wtedy i Mariupol obecnie. Ich celem jest przypominanie o tragedii, jaka dotknęła Polskę po 1939 r., oraz zwrócenie uwagi świata na toczącą się teraz wojnę i dramat narodu ukraińskiego.

Celem ekspozycji jest uzmysłowienie odwiedzającym, że pomimo wielu lat mijających od zakończenia II wojny światowej działania obecnego rosyjskiego agresora są powtórzeniem tamtych ludobójczych działań. Wystawa ujawnia, że zarówno niemiecki totalitaryzm, jak i współczesny rosyjski imperializm są takim samym złem.

W poniedziałek 1 sierpnia w uroczystym otwarciu międzynarodowej ekspozycji zdjęć na stołecznym placu Piłsudskiego wzięli udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu i instytucji rządowych oraz dyplomaci sąsiadujących z Polską krajów: Litwy i Ukrainy.

– To, co działo się tu, w Warszawie, w trakcie II wojny światowej, kiedy toczyły się tutaj walki i kiedy Niemcy bezwzględnie mordowali cywilnych mieszkańców stolicy, i niestety podobnie bezwzględna jest dzisiaj rosyjska agresja na Ukrainę – ocenił prezydent, otwierając ekspozycję.

APW, PAP

NaszDziennik.pl