logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Premier o zakupie węgla

Środa, 10 sierpnia 2022 (20:58)

Aktualizacja: Poniedziałek, 27 marca 2023 (08:13)

Przedłużyłem do końca sezonu grzewczego decyzję zobowiązującą spółki energetyczne do zakupu węgla
– poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Jesteśmy na dobrej i mogę nawet powiedzieć na bardzo dobrej drodze, żeby było tego węgla wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku, tak jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym, na zakup do końca października. Teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego po to, żeby [...] węgiel ściągać nawet na zapas. On się nie zmarnuje. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało – powiedział szef rządu w środę.

W połowie lipca spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu i sprowadzenia do 31 października 2022 r. do Polski łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

Premier na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował też, że rząd chce, aby spółki energetyczne poniosły koszt zmiany na rynku surowcowym.

– Chcemy, żeby i one, żeby spółki energetyczne także poniosły koszt tej wielkiej zmiany na rynku surowcowym
– wskazał premier.

Dodał, że rząd cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają złagodzić proponowany
przez spółki wzrost cen.

– Od samego początku wdrożenia embarga, od samego początku wdrożenia specjalnych rozwiązań unijnych
w stosunku do surowców zastosowaliśmy mechanizm takiej pracy, która by zaangażowała wszystkie konieczne spółki, regulatorów, no i oczywiście Sejm, Parlament po to, żeby uchwalić kolejne ustawy, które mają ulżyć obywatelom
– podkreślił premier Morawiecki.

– Jesteśmy w stałej gotowości po to, żeby te dobre rozwiązania, pomysły wdrażać w życie i żeby ulżyć obywatelom, taki jest cel naszych działań – dodał.

Szef rządu przypomniał, że aby złagodzić wzrost cen nośników energii na początku sierpnia uchwalona została ustawa o dodatku węglowym, która zakłada wypłatę
3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego węglem kamiennym.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy
w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miała
z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie też zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

AB, PAP

NaszDziennik.pl