logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ PAP

Izba Pamięci na cmentarzu Powstańców Warszawy

Niedziela, 2 października 2022 (17:59)

Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2022 (19:39)

W Warszawie nastąpiło dzisiaj uroczyste otwarcie Izby Pamięci na cmentarzu Powstańców Warszawy.

W niedzielę przypada 78. rocznica zakończenia walk w Powstaniu Warszawskim, a jednocześnie jest to dzień pamięci o cywilnych ofiarach powstania.

Na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie złożone są prochy przede wszystkim cywilnych ofiar powstania, uroczyście otwarto Izbę Pamięci.

– Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci. Ona ma wołać na cały świat: nigdy więcej wojny – powiedziała podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska. – Nigdy więcej. Nie możemy pozwolić, żeby mordowani byli ci, którzy są najsłabsi – ludność cywilna. Żołnierz ma broń, a ludność cywilna ma tylko głos. Dlatego wołam do całej ludności cywilnej: żądajcie pokoju i pomóżcie Ukrainie, żeby nie było trzeciej wojny światowej – dodała Traczyk-Stawska.

Izba Pamięci to obszerny, parterowy, kamienny budynek przypominający bunkier. Podzielony jest na kilka sal. W Sali Świadectw znajduje się czasowa wystawa „Śmierć miasta” – mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka, na której zaznaczone zostały poświadczone w źródłach historycznych miejsca egzekucji i tymczasowych grobów ludności cywilnej i powstańców.

W Sali Historii znajduje się ekspozycja przedstawiająca dzieje cmentarza Powstańców Warszawy. Elementem Izby pamięci jest też Mur Pamięci, który jest epitafium dla wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego. Na jego siedmiu częściach jest ponad 60 tysięcy mosiężnych tabliczek z wygrawerowanymi imionami, nazwiskami i wiekiem poległych cywili oraz powstańców. Między tabliczkami znajdują się puste przestrzenie, które kiedyś zostaną wypełnione kolejnymi danymi. Teraz te puste miejsca poświęcone są niezidentyfikowanym ofiarom. Ekspozycję w Izbie Pamięci przygotowało Muzeum Warszawy.

Kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci wmurowano 29 lipca 2021 roku. Budowa trwała ponad rok.

Wieczorem zaplanowane jest uroczyste zakończenie obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego – opuszczenie flagi państwowej, przeniesienie „ognia pamięci” do Grobu Nieznanego Żołnierza, wyłączenie iluminacji pomnika w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl