logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Roman Zawistowski/ PAP

Przysięga wojskowa w Kutnie

Sobota, 3 grudnia 2022 (14:24)

Ponad 100 ochotników 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło dziś przysięgę wojskową.

„To wyraz waszego szacunku dla wartości patriotycznych, a także troski o dobro ojczyzny” – zaznaczył w liście do nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Złożenie przysięgi na sztandar 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. W szeregi łódzkich terytorialsów wstąpili ochotnicy, którzy przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

„Żołnierze, przysięga wojskowa jest waszym zobowiązaniem wobec państwa i narodu, stanowi źródło waszej siły moralnej. Złożenie przysięgi wojskowej nadaje sens żołnierskiej służbie, wskazuje drogę i cel, jakim jest służba ojczyźnie i stanie na straży jej suwerenności oraz bezpieczeństwa. Zakładając mundur, przyjmujecie na siebie obowiązek obrony lokalnych społeczności, waszych sąsiadów i rodzin. Słowa roty przysięgi wojskowej w obliczu obecnych wydarzeń nabierają szczególnego znaczenia” – mówił dowódca łódzkiej brygady płk Paweł Wiktorowicz.

W odczytanym w trakcie uroczystości przez posła Marka Matuszewskiego liście wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowanym do składających przysięgę, minister zwrócił m.in. uwagę, że do formacji WOT dołączyło już ponad 35 tys. Polaków, podejmując zobowiązania wyrażone słowami przysięgi wojskowej oraz motta: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Podkreślił, że żołnierze WOT brali udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, pomagali w walce z pandemią COVID-19 oraz wspierali uchodźców z Ukrainy.

JG, PAP

NaszDziennik.pl