logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Przemysław Czarnek: Powrót do ustnej matury

Czwartek, 26 stycznia 2023 (16:07)

Aktualizacja: Czwartek, 26 stycznia 2023 (16:26)

Wymagania na tegorocznej maturze z wszystkich przedmiotów obniżone są o 20-25 procent. Jest to podyktowane tym, że młodzież uczyła się zdalnie.

Dzisiaj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceszefa MEiN Dariusza Piontkowskiego i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika poświęcona maturom w 2023 r.

Przemysław Czarnek powiedział, że tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech – średniej, po reformie PiS.

„Chcę również przypomnieć, że w związku z tym, że tegoroczni maturzyści byli w liceach i to na początku swojej przygody z liceami, w okresie pandemii koronawirusa i nauki zdalnej, toteż nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej” – podkreślił.

Zaznaczył, że tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych, które MEiN ustaliło w związku z pandemią i nauką zdalną.

„Na wszystkich egzaminach, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o ok. 20-25 proc.” – podał minister. Przemysław Czarnek dodał również, że w związku z tym, że tegoroczni maturzyści na początku swojej przygody z liceami uczyli się zdalnie, zadecydowano o odejściu od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc.

„W tym roku powracamy do egzaminu ustnego i od tego odejścia nie ma” – powiedział. Powodem tego, że się nie odbywał rok temu i dwa lata temu były, jak zwrócił uwagę, kwestie sanitarne i walka z pandemią.

„Nie ma najmniejszych powodów, żeby od egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne pozwalają na to, żeby się odbył” – zaakcentował.

 

AB, PAP

NaszDziennik.pl