logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Piotr Polak/ PAP

Prezydent Andrzej Duda o Powstaniu Styczniowym

Czwartek, 26 stycznia 2023 (17:24)

Aktualizacja: Czwartek, 26 stycznia 2023 (19:35)

Polska, która jest dzisiaj, jest wielkim zwycięstwem powstańców styczniowych – podkreślił dzisiaj w swojej wypowiedzi prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dzisiaj w Bodzentynie w obchodach 160. rocznicy wybuchu powstania.

„Tu właśnie się docenia wagę, jaką Powstanie Styczniowe miało dla kształtowania się ducha patriotycznego, narodowego i wolnościowego polskiego Narodu, Narodu Rzeczypospolitej – tej, która wtedy, w czasie powstania, nie istniała, bo została rozdrapana przez zaborców. Ale która później odrodziła się w postaci II Rzeczypospolitej i naszej dzisiejszej Polski, w której wszyscy żyjemy” – powiedział prezydent w Bodzentynie (woj. świętokrzyskie).

„To było świadectwo tamtych czasów. To było cierpienie, które Polaków nie złamało. Z perspektywy historycznej można powiedzieć, że to było to, co Polaków wzmocniło w woli odzyskania swojego niepodległego, suwerennego państwa, w którym sami będą decydowali o sobie” – podkreślił Andrzej Duda.

„Ta Polska, która jest dzisiaj, jest wielkim ich zwycięstwem” – dodał.

Prezydent wziął udział w uroczystej sesji Rady Miasta Bodzentyn. Radni podjęli na niej uchwałę ustanawiającą rok 2023 „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”.

Podczas Powstania Styczniowego na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego doszło do wielu potyczek z armią rosyjską. Bodzentyn był istotnym punktem na mapie powstańczych walk i symbolicznym miejscem wybuchu powstania w Świętokrzyskiem. W nocy 22/23 stycznia 1863 r. grupa ok. 100 spiskowców z Bodzentyna i Suchedniowa zaatakowała rosyjski garnizon w Bodzentynie.

W ramach represji za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym w 1870 r. rosyjskie władze odebrały Bodzentynowi prawa miejskie. Miejscowość odzyskała je dopiero po 124 latach.

AB, PAP

NaszDziennik.pl