logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Prezydenckie mianowania

Poniedziałek, 6 lutego 2023 (12:58)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2023 (13:53)

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia postanowienia o mianowaniu nowemu Dowódcy Generalnemu RSZ oraz Dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył generałowi broni Wiesławowi Kukule akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a generałowi brygady Maciejowi Kliszowi – na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prezydent nadał też generałowi Jarosławowi Mice Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Według BBN zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kadencja generała Kukuły zakończyła się wraz z końcem 2022 roku, od tej pory obowiązki dowódcy pełni generał Klisz.

Generał Kukuła został w 2016 roku wyznaczony przez ówczesnego szefa MON na stanowisko dowódcy WOT – pieczę nad tą formacją sprawował do końca 2022 roku. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

Generał Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 roku, wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie.

Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ generał Mika pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył również w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie. 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć TUTAJ

AB, PAP

NaszDziennik.pl