logo
logo

Zdjęcie: katowice.ipn.gov.pl/ Inne

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Poniedziałek, 6 lutego 2023 (15:25)

Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2023 (15:43)

7 lutego 2023 r. o godz. 12.00 w auli im bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko
w Chorzowie odbędzie się podsumowanie projektu edukacyjnego IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju.

W programie: panel poświęcony tematyce martyrologii obozowej, spotkanie młodzieży z żywym świadkiem historii, byłym więźniem KL Auschwitz, spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz, pracownikiem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.
Wydarzeniem towarzyszącym jest również konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Auschwitz nie spadło
z nieba – nie bądźcie obojętni”, organizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Projekt edukacyjno-sportowy „IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju” ma na celu upamiętnienie ofiar marszu śmierci z KL Auschwitz do Gliwic oraz 78. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Dodatkowo organizatorzy mają na celu upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat historii II wojny światowej na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych
z ostatnim okresem funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. Po raz czwarty w formie biegu kilkudziesięciu uczniów z kilkunastu szkół z Chorzowa, Gliwic, Oświęcimia, Tych, Lędzin, Bierunia, Mikołowa, Borowej Wsi i Przyszowic upamiętniło ofiary „marszu śmierci”, pędzonego z Oświęcimia do Gliwic w ramach akcji ewakuacyjnej KL Auschwitz, przeprowadzonej w styczniu 1945 r.

Wczesnym rankiem w piątek 13 stycznia 2023 r. rozpoczęła się IV edycja projektu „Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju”, którego głównymi organizatorami byli: Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Młodzież uczestnicząca w projekcie, w asyście dyrektora katowickiego oddziału IPN dr. Andrzeja Sznajdera, starosty bieruńsko-lędzińskiego Bernarda Bednorza, przedstawicieli rodzin oświęcimskich z Komitetu 14 czerwca oraz dyrektora ZST nr 2 z Chorzowa Haralda Kajzera, spod mogiły ostatnich ofiar Oświęcimia, gdzie pobrała „Światło Pokoju", ruszyła sztafetowym biegiem w kierunku Gliwic, zgodnie z trasą „marszu śmierci". Uczestnicy dotarli do ośmiu miejsc pamięci związanych z tragicznymi styczniowymi wydarzeniami z 1945 r. w: Bieruniu, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach. Przy każdym
z nich oddany został hołd przy współudziale lokalnych władz i lokalnej społeczności. Do ostatniego miejsca, zbiorowej mogiły ofiar marszów śmierci na gliwickim cmentarzu komunalnym przy ul. Kozielskiej, młodzież dotarła późnym popołudniem.

W projekcie wzięło udział prawie 150 uczestników
z kilkunastu szkół z ośmiu powiatów, w wieku od ośmiu do osiemnastu lat.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatem ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka.

APW, katowice.ipn.gov.pl

NaszDziennik.pl