logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Odprawa polskiej grupy ratowniczej

Poniedziałek, 6 lutego 2023 (22:00)

Aktualizacja: Piątek, 19 maja 2023 (12:17)

Wyrazy uznania za wysoką gotowość wyraził w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef BBN Jacek Siewiera podczas odprawy z ratownikami udającymi się do Turcji.

„Siedem godzin to czas, który w mało której jednostce wojsk szybkiego reagowania byłby możliwy do osiągnięcia, a w przypadku ciężkiego ratownictwa to czas, który cechuje najlepsze jednostki na świecie” – powiedział Siewiera w poniedziałek do ratowników na warszawskim lotnisku na Okęciu. Szef BBN zapoznał się z raportem dotyczącym planowanej operacji i przekazał od prezydenta podziękowania za gotowość do natychmiastowych działań.

Zwrócił uwagę, że oprócz ratowników z Państwowej Straży Pożarnej w skład ekipy weszli medycy z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „To ludzie, na których można polegać, sprawdziłem to
w trakcie pierwszych misji rozpoznawczych w Bergamo” – powiedział Siewiera, który dowodził polską misją medyczną w 2020 r., gdy to miasto było epicentrum epidemii koronawirusa.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję
i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło ponad 1,6 tys. osób, a ponad 11,1 tys. zostało rannych. Tego samego dnia podjęto decyzję, że do dotkniętej kataklizmem Turcji wyleci z Warszawy ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR (Heavuy Urban Search And Rescue) Poland – 76 strażaków PSP
i 8 wyszkolonych psów. Na pokładzie specjalnego
samolotu udającego się do Turcji znalazło się także
5 ratowników medycznych i 20 ton sprzętu.

O tym, że polska grupa ratownicza jest samowystarczalna, zobacz i przeczytaj TUTAJ.

APW, PAP

NaszDziennik.pl