logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Warszawa: Uczczono 80. rocznicę akcji pod Arsenałem

Niedziela, 26 marca 2023 (20:00)

Aktualizacja: Środa, 31 maja 2023 (07:56)

Złożeniem wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem w miejscu wydarzeń z 26 marca 1943 r. harcerze i kombatanci uczcili w niedzielę 80. rocznicę akcji pod Arsenałem.

Obchody rocznicy rozpoczęły się w południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wzięli udział m.in. harcerze Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Arsenał ZHP i Rajdu Meksyk ZHR. Oba rajdy harcerskie odbyły się po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. „W tym roku to wydarzenie jest zorganizowane pod hasłem »Jak leci?«. Skupia się na przedstawieniu historii akcji i związanych z nią postaci
w kontekście braterstwa, siostrzeństwa i postaw, które możemy wcielić w życie również dzisiaj” – poinformował Związek Harcerstwa Polskiego. Naczelniczka ZHP
hm. Martyna Kowacka, przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wezwała harcerzy do patrzenia
w przeszłość i czerpania z dorobku Szarych Szeregów
idei dla przyszłości służby harcerskiej.

Przewodniczący ZHR hm. Karol Siergiej wskazał, że akcja pod Arsenałem odbyła się pozornie wbrew zdrowemu rozsądkowi. „Można się było zastanawiać, czy ma sens. Jednak to, co łączyło harcerzy, czyli braterstwo, zdecydowało, że akcja pod Arsenałem miała miejsce wbrew wszystkiemu. Tamci harcerze uzyskali system wartości, który wyznawali, w rodzinie, szkole i harcerstwie. Dziś te wartości i braterstwo sprawiają, że jesteśmy tu razem.
To te same wartości, które wówczas reprezentowali członkowie Szarych Szeregów” – podkreślił harcmistrz ZHR. Podziękował również wszystkim harcerzom za służbę w czasie epidemii oraz toczącej się od roku wojny na Ukrainie. Po przemówieniach złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wpisano się do księgi pamiątkowej.

Po uroczystościach na placu Piłsudskiego harcerze
w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przemaszerowali do katedry polowej Wojska Polskiego. Podczas okolicznościowej Mszy św. modlono się za poległych w akcji oraz żyjących weteranów Armii Krajowej i Szarych Szeregów.

O godz. 14.30 harcerze dotarli w miejsce wydarzeń sprzed 80 lat. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1943 r. Harcerzom towarzyszyli weterani Szarych Szeregów z batalionów „Zośka” i „Parasol” – płk Zbigniew Rylski „Brzoza”,
mjr Jakub Nowakowski „Tomek” i mjr Leszek Żukowski „Antek”. Wartę honorową przy pomniku akcji pod Arsenałem pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, która kontynuuje tradycje batalionów Armii Krajowej „Parasol” i „Zośka”.

AB, PAP

NaszDziennik.pl