logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Jutro marsze papieskie

Sobota, 1 kwietnia 2023 (15:28)

2 kwietnia na ulice polskich miast i miasteczek wyjdą marsze papieskie. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że najbliższa Niedziela Palmowa będzie okazją do zjednoczenia się w akcie wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Wykaz miejscowości, gdzie Polacy będą jednoczyć się wokół św. Jana Pawła II, zamieszczamy TUTAJ.

Największy marsz papieski odbędzie się w Warszawie. Wyruszy o godz. 11.00 z ronda Romana Dmowskiego. Następnie marsz skieruje się na plac Zamkowy, gdzie odśpiewane zostanie „Te Deum”. O 12.30 sprawowana będzie Msza Święta w archikatedrze warszawskiej. Będzie jej przewodniczył ks. abp Józef Michalik.

Chcemy oddać hołd największemu z Polaków – podkreśla Artur Wolski, jeden ze współorganizatorów marszu oraz inicjatorów Męskich Różańców.

– Żeby po prostu wspólnie, zjednoczeni, pomodlić się w intencji Polski, ochrony rodziny, ochrony życia, ponieważ św. Jan Paweł II stał na straży małżeństwa, rodziny, życia – wskazuje Artur Wolski.  

W Krakowie marsz wyruszy o godzinie 13.30 z krakowskich Błoni, które gromadziły miliony wiernych w trakcie papieskich pielgrzymek. Trasa będzie nawiązywała do Białego Marszu, który przeszedł w maju 1981 roku po zamachu na św. Jana Pawła II. Marsz zakończy Msza Święta w bazylice mariackiej.

– Zapraszamy wszystkich 2 kwietnia do Krakowa, żeby dać świadectwo, żeby wspólnie modlić się i zło dobrem zwyciężać – mówi Beata Popławska-Walusiak, współorganizator marszu w Krakowie.

Tego dnia odbędzie się również Marsz Wdzięczności w Gdańsku, organizowany przez archidiecezję gdańską. Rozpocznie się o godz. 15.00 przy kościele Mariackim, a skończy się przy pomniku Trzech Krzyży. To tam padły historyczne słowa Ojca Świętego, że „nie ma wolności bez solidarności”.

Dajmy świadectwo prawdzie i wspólnie pokażmy, kto jest dla nas największym autorytetem – podkreśla metropolita gdański, ks. abp Tadeusz Wojda.

– My, jako mieszkańcy Pomorza, Trójmiasta, mamy ogromny dług wdzięczności wobec Jana Pawła II i myślę, że to jest motyw, by wziąć udział w naszym marszu – zaznacza ks. abp Tadeusz Wojda.

Także Rzeszów chce pokazać swoje trwanie przy osobie i nauczaniu św. Jana Pawła II. Tamtejszy marsz rozpocznie się przy kościele akademickim o godz. 18.00 przy alei Rejtana i zakończy się Mszą św. w katedrze o godz. 19.00.

– Marsz modlitewny, który pokazuje, jak wartość duchowa, wartość nauczania, jak ten duchowy pomnik wpłynął na nas – akcentuje ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Rzeszowie.

Marsze to oddolna reakcja wspólnoty katolickiej na ataki wymierzone w św. Jana Pawła II, oparte na ubeckich materiałach. Swój sprzeciw wobec kłamliwych oskarżeń wyrażają nie tylko mieszkańcy wielkich miast. Marsze organizowane są mniejszych miastach, takich jak np. Bolesławiec, Sulęcin, Sosnowiec, Kalisz, Koniaków czy Sieradz.

– W najbliższą niedzielę bądźmy zjednoczeni – mówi Sławomir Jagodziński, redaktor „Naszego Dziennika”.

– Kto będzie mógł, kto będzie miał możliwość, tak niech to zrobi, ale jedność tego dnia jest najważniejsza – zauważa Sławomir Jagodziński.

 W organizowanie marszów angażuje się wiele fundacji i wspólnot katolickich. Jedną z nich są Wojownicy Maryi.

– Polacy mieszkający za granicą będą mieli szansę uczestniczyć również tam, na miejscu. To na pewno Paryż, Sztokholm. Sądzę, że uda się jeszcze zorganizować takie marsze w Niemczech i w Austrii, ale czekamy jeszcze na potwierdzenie – informuje Andrzej Grabowski, koordynator męskiej wspólnoty Wojowników Maryi.

Ojciec Święty uczył nas żyć w prawdzie, która jest drogą do świętości – przypomina biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, ks. bp Tadeusz Bronakowski.

– Świętość, której uczył nas św. Jan Paweł II, jest najpiękniejszą i najwłaściwszą odpowiedzią na to, co się dzisiaj dzieje w naszej Ojczyźnie – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W niedzielę o godzinie 18.00 na antenie Telewizji Trwam transmitowany będzie koncert z Wadowic pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

JG, radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl