logo
logo

Zdjęcie: Krzysztof Sosnowski/ Inne

Kwiaty dla Papieża Polaka

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (13:14)

Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2023 (13:33)

Na Westerplatte pod tablicą upamiętniającą słowa, które wypowiedział w tym miejscu św. Jan Paweł II, zostały dziś złożone kwiaty. Kwiaty złożono również przed pomnikiem św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana w parku
im. R. Reagana na gdańskim Przymorzu. W wydarzeniu udział wzięli:  wojewoda gdański Dariusz Drelich,  Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność” wraz z jego członkami, europoseł Anna Fotyga, a także prezes IPN
dr Karol Nawrocki. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Eucharystii w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

IPN na Facebooku podał:

„2 kwietnia 2005 roku zakończył swoją ziemską pielgrzymkę Jan Paweł II, pierwszy Słowianin na Stolicy Piotrowej, dziś święty Kościoła katolickiego. Jako pielgrzym przebył 1 700 000 kilometrów, odbył 104 pielgrzymki, odwiedził wszystkie kontynenty, kanonizował 478 osób, beatyfikował 1318, napisał 14 encyklik, 11 konstytucji apostolskich, mianował 232 kardynałów.

Wraz z wyborem na Stolicę Apostolską Polaka zaczął się zmieniać świat. Pierwsza wizyta Jana Pawła II w Ojczyźnie stała się wydarzeniem, w którego trakcie Papież niejako zaprezentował program swojego pontyfikatu. Niezmiernie ważna okazała się też trzecia papieska pielgrzymka do Polski w roku 1987.

Odwołując się do polskiej historii, do trudnych nieraz doświadczeń własnego narodu, Jan Paweł II pokazywał, że nawet najtragiczniejsze położenie i najtrudniejsza życiowa sytuacja mogą ulec radykalnej zmianie na lepsze, jeśli będziemy wierni niezmiennym fundamentalnym wartościom. Zdaniem Papieża właśnie te wartości – a nie relacje ekonomiczne czy konflikty zbrojne – są źródłem pozytywnych zmian nie tylko na świecie, lecz także w sercu każdego człowieka.

W swoim programie społecznym Jan Paweł II propagował ideę solidarności, czyli troski o najbardziej potrzebujących, bezbronnych, ubogich, a także tych, którym polityczne lub religijne ideologie odbierały podstawowe prawo do wolności. Intuicja go nie zawiodła. Polacy w 1979 r. posłuchali Papieża i już rok po jego wizycie w Polsce rozpoczęły się strajki, które doprowadziły do powstania pierwszego w bloku państw komunistycznych niezależnego od władz związku zawodowego – NSZZ »Solidarność«.
Rozpoczęło się tym samym, trwające przez całą dekadę, wyzwalanie się narodów Europy Środkowo-Wschodniej spod politycznej kurateli ZSRS”.

Więcej warto zobaczyć w galerii zdjęć TUTAJ.

 

 

APW, facebook.com/ipngovpl

NaszDziennik.pl