logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: facebook.com/mwosPL/ Inne

Marsz papieski w Raciborzu

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (13:38)

Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2023 (13:46)

Kilkaset osób przeszło w niedzielę około południa w marszu ulicami osiedli Raciborza. W marszu uczestniczył,
a wcześniej zapraszał na niego, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Marsz przeszedł półtorakilometrową trasą w południowej części miasta – od kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej do pomnika św. Jana Pawła II przed kościołem Matki Bożej przy ul. Jana Pawła II. Pochód, który podążał m.in. przelotową ul. Ucicką, zabezpieczała policja.

Uczestnicy marszu nieśli poświęcone wcześniej palmy wielkanocne, a także rozdawane przez harcerzy chorągiewki w barwach narodowych, kościelnych
i papieskich. Widać było flagę „Solidarności” regionu śląsko-dąbrowskiego. Przez pielgrzymkowe nagłośnienie odtwarzano fragmenty wystąpień Jana Pawła II.  Odmówiono m.in. modlitwę Anioł Pański.

Przed Mszą św. poprzedzającą wymarsz proboszcz parafii ks. Adam Rogalski szczególnie zapraszał do udziału w nim młodych ludzi, dla których – jak mówił – Jan Paweł II to postać historyczna. Zwracając się do starszych, zachęcał ich do wspominania ich osobistych spotkań z Papieżem Polakiem.

„Pewnie wielu z nas pamięta wybór, wielu pamięta moment śmierci. Można też o tym opowiedzieć, pewnie i w mediach będzie o tym sporo” – ocenił. „Niech ten marsz będzie formą świadectwa” – zaapelował.

„Warto wyrobić sobie własne zdanie, na które chociażby środki społecznego przekazu nie będą miały jakiegoś burzącego wpływu. Jakimś obowiązkiem jest wyrobienie sobie własnego zdania o postaci św. Jana Pawła II – i to właśnie chcemy jakoś też pokazać udziałem w tym naszym dzisiejszym marszu" – wyjaśnił ks. Rogalski

Nawiązując do posiadanych przez parafię relikwii krwi
św. Jana Pawła II, proboszcz zasugerował, by przypominały one wiernym wymowę tego dnia.

Razem z wiernymi transparent „W obronie św. Jana
Pawła II. Nie lękajcie się” niósł również wiceminister sprawiedliwości Michał Woś (Solidarna Polska).

W woj. śląskim na niedzielę zapowiedziano jeszcze jeden marsz papieski: organizowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji Częstochowskiej popołudniowe przejście ulicami Częstochowy na wieczorne uroczystości 18. rocznicy śmierci Jana Pawła II na Jasnej Górze.

APW, PAP

NaszDziennik.pl