logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Będzie lustracja wyroku na kopelnię „Turów”

Środa, 7 czerwca 2023 (08:39)

Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2023 (12:01)

Zwrócę się do Krajowej Rady Sądownictwa o lustrację decyzji WSA w sprawie kopalni Turów – powiedział dziś wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk w jednym z programów radiowych.

WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk ocenił dziś, że „ta sprawa jest bulwersująca i kontrowersyjna”. – Jeżeli decyzją polskiego sądu rozstrzyga się o wstrzymaniu pracy wielkiego zakładu, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, to powstaje pytanie o motywację – wskazywał.

Ocenił także, że „tego typu decyzje – jak widzimy – mogą być podejmowane na szkodę państwa polskiego, polskich obywateli”.

– Będziemy się tej sprawie bardzo dokładnie przyglądać. Zwrócę się do Krajowej Rady Sądownictwa o lustrację tej sprawy – zapewnił. – Jako państwo polskie powinniśmy się przyglądać tego typu sprawom, badać motywy rozstrzygnięcia i badać, jakie były przesłanki takich rozstrzygnięć – dodał Mularczyk.

EKO,AB,PAP

NaszDziennik.pl