logo
logo

Zdjęcie: fot.katowice.ipn.gov.pl/ Inne

Pamięć o weteranach

Środa, 27 września 2023 (09:43)

Aktualizacja: Środa, 27 września 2023 (09:49)

27 września obchodzone jest święto państwowe ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 11 września 1998 r. – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne posiadało tajne struktury cywilne, jak i wojskowe,  podporządkowane było powstałemu na uchodźstwie Rządowi RP. Jednym z przejawów Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK). Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 r. AK liczyła około 200 tys. członków.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego zaprasza na uroczystość upamiętniającą weteranów z czasów II wojny światowej spoczywających w Kwaterze Żołnierzy AK, która znajduje się na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej w rzędzie 8 sektora 37. Wydarzenie z udziałem rodzin bohaterów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i kombatanckich odbędzie się 27 września 2023 r. o godz. 12.00. 

Monika Kobylańska, IPN.gov.pl, AB

NaszDziennik.pl