logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Naszą żywnością dzielimy się ze światem

Środa, 27 września 2023 (09:57)

Aktualizacja: Środa, 27 września 2023 (10:09)

Należy ustalić, jakie oczekiwania wobec Polski i Unii Europejskiej ma rolnictwo ukraińskie – powiedział dziś doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski w jednej
z rozgłośni radiowych.

Doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski mówił dziś, że podczas rozmów polsko-ukraińskich należy ustalić, jakie oczekiwania wobec Polski, „Unii Europejskiej ma rolnictwo ukraińskie”. Zaznaczył, że zboże ukraińskie jest potrzebne m.in. w Afryce czy krajach Europy Zachodniej, jak Portugalia, Hiszpania i południe Włoch, ale „Polska ma pod dostatkiem swojej żywności”.

„My eksportujemy bardzo dużo naszej żywności. W tym roku to będzie około 50 mld euro, mamy żywności nie tylko na swoje potrzeby, ale dzielimy się ze światem” – zauważył Ardanowski.

Podkreślił, że „Ukraińcy muszą uznać, że inne kraje mają swoje racje”.

„My możemy rozmawiać o współpracy w zakresie przetwórstwa, żywności z Ukrainy, inwestycjach polskich na Ukrainie, tworzeniu wspólnej oferty żywnościowej dla głodującego świata. Jesteśmy na wszystko otwarci, ale nie pozwolimy, by ktoś nam wszedł na głowę i dyktował zasady, na podstawie jakich polska gospodarka i polskie państwo ma funkcjonować” – zaznaczył doradca prezydenta.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl