logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Paweł Supernak / PAP

Upamiętnienie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Niedziela, 25 lutego 2024 (10:22)

Aktualizacja: Niedziela, 25 lutego 2024 (13:42)

W 71. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” rozpoczęły się coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości upamiętniające generała zainaugurowała Msza św. w sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu w Warszawie, następnie przed pomnikiem „Nila” odbyła się ceremonia złożenia wieńców, w której udział wzięli przedstawiciele organizatorów: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Fundacja Walczącym o Niepodległość a także przedstawiciele władz dzielnicy Praga Południe, klasy mundurowe, mieszkańcy Warszawy. Następnie uczestniczy uroczystości przemaszerowali na ul. Rakowiecką 37 – do miejsca, w którym dziś znajduje się muzeum, a 71 lat temu mieściła się katownia, w której powieszono gen. Fieldorfa.

Generał August Emil Fieldorf „Nil” był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego. Został zamordowany przez komunistów 24 lutego 1953 roku o godz. 15.00 w więzieniu mokotowskim.

Więcej znajdziesz w galerii zdjęć TUTAJ.

APW, facebook.com/MuzeumWykletych, facebook.com/ipnwarszawa

NaszDziennik.pl